Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rosja bierze odwet na Ukraińcach. Wybuchła wojna tirowa

Rosja bierze odwet na Ukraińcach. Wybuchła wojna tirowa

Fot. Jargilo/REPORTER

Rosyjskie ministerstwo transportu wprowadziło w niedzielę zakaz wjazdu do Rosji samochodów ciężarowych z rejestracją ukraińską; to odpowiedź na blokowanie rosyjskich ciężarówek na Ukrainie. O decyzji resort powiadomił na swej stronie internetowej.

Decyzję ogłoszono, gdy ukraińskie media powiadomiły w niedzielę o blokowaniu rosyjskich ciężarówek w co najmniej 10 regionach kraju, wzdłuż granic z Białorusią i państwami UE.

Blokada rosyjskich ciężarówek, które w związku z brakiem ustaleń o przewozach między Polską a Rosją jeżdżą do UE przez Ukrainę, prowadzona jest od czwartku. Rozpoczęła się ona przy granicy Ukrainy ze Słowacją i Węgrami w obwodzie zakarpackim, do którego przyłączyły się następnie obwody: wołyński, lwowski, winnicki, iwano-frankowski i żytomierski.

W blokadach uczestniczą działacze organizacji nacjonalistycznych, w tym ludzie, którzy walczyli z prorosyjskimi separatystami w Donbasie na wschodniej Ukrainie.

Rząd w Kijowie zapowiedział, że decyzję w związku z blokowaniem przez organizacje społeczne rosyjskich ciężarówek podejmie w poniedziałek, m.in. po konsultacjach z UE.

W grudniu Rosjanie wydali przepisy wykonawcze do umowy międzyrządowej z 1996 roku, która określa zasady realizowania przewozów drogowych pomiędzy Polską a Rosją. Zmieniły one znaczenie pojęcia przewozu na rzecz kraju trzeciego. Nowe przepisy strona rosyjska rozciąga także na towary produkowane w Polsce, np. przez filie firm zagranicznych. Przewóz na rzecz kraju trzeciego jest bardzo limitowany.

Rosyjskie zezwolenia drogowe z 2015 roku były ważne do 31 stycznia br. Polscy przewoźnicy mają czas do 15 lutego, aby bez problemów opuścić teren Federacji Rosyjskiej na podstawie ubiegłorocznych zezwoleń.

 

 

rosja, ukraina, ciężarówki, tir
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
wojas1911
31.61.141.* 2016-02-15 10:58
Oj Rosjanie ,Rosjanie wasze flustracja sięga już księżyca teraz już wiem dlaczego chcecie wybudować tam bazę .Jak tam zamieszkacie to nie będzie się z kim kłócić i nakładac kar i embarg.
NIC1
80.52.252.* 2016-02-15 10:15
NIEZALEŻność. Rząd w Kijowie zapowiedział, że decyzję w związku z blokowaniem przez organizacje społeczne rosyjskich ciężarówek podejmie w poniedziałek, m.in. po konsultacjach z UE. TAK WYGLĄDA PAŃSTWO NIEZALEŻNE. PYTA SIĘ O WSZYSTKO INNYCH A NIE PODEJMUJE SAMODZIELNIE
wit353
88.156.9.* 2016-02-15 10:13
Pewnie Orban wydał odpowiednie decyzje wspomagające braci Polaków, na Słowaków i Czechów bym nie liczył
Zobacz więcej komentarzy (28)