Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja grozi Francji. Żąda wydania okrętów

0
Podziel się:

Umowę o wartości 1,2 mld euro na dostawę do Rosji dwóch mistrali Francja podpisała w 2011 roku.

Rosja grozi Francji. Żąda wydania okrętów
(USS Boxer 5Avn/Domena Publiczna)
bESwjQLF

Chodzi o niedotrzymanie przez Paryż umowy na dostawę okrętów desantowych typu Mistral. Dziś administracja francuskiego prezydenta opublikowała komunikat, z którego wynika, że Francois Hollande wstrzymuje dostawę pierwszej jednostki i osobiście podejmie decyzję o dalszych losach okrętu.

Jak informuje agencja TASS, powołując się na wiceministra obrony Jurija Borysowa, Rosja będzie działać ściśle według kontraktu i jeśli nie dostanie okrętu, to odda sprawę do sądu. Wiceszef resortu obrony dodał, że Moskwa zamierza nałożyć na francuskiego producenta kary umowne.

W opinii szefa parlamentarnej komisji do spraw Wspólnoty Niepodległych Państw Leonida Słuckiego, Rosja bez problemów wygra proces w tej sprawie. Z komunikatu administracji prezydenta Francji wynika, że wstrzymanie przekazania Mistrala Rosji związane jest z kryzysem ukraińskim.

bESwjQLH

Francja zwleka

Hollande _ uznał za stosowne zawieszenie do odwołania _ zezwolenia na dostawę okrętu.

Wiceminister obrony Rosji Jurij Borisow powiedział agencji RIA-Nowosti, że Rosja na razie nie będzie dochodziła roszczeń wobec Francji. Jednak, jak dodał, strona rosyjska oczekuje, że kontrakt z Paryżem zostanie zrealizowany. Z kolei agencja TASS cytuje wypowiedź Borisowa: _ Jeśli nie oddadzą (mistrala), pójdziemy do sądu i będziemy wystawiać kary umowne. Działania strony rosyjskiej są ściśle regulowane podpisanym kontraktem _.

Umowę o wartości 1,2 mld euro na dostawę do Rosji dwóch mistrali Francja podpisała w 2011 roku. We wrześniu Hollande połączył przekazanie wybudowanego już pierwszego okrętu o nazwie _ Władywostok _ z uregulowaniem kryzysu ukraińskiego. Pierwotnie okręt miał być dostarczony w październiku.

bESwjQLN

Pod koniec października Moskwa ogłosiła, że otrzymała od francuskiej stoczni DCNS zaproszenie na 14 listopada do odbioru pierwszej jednostki. Francja zdementowała te doniesienia; zdymisjonowano odpowiedzialnego za dostawę okrętów Yves'a Destefanisa, który przesłał Rosjanom zaproszenie.

Czytaj więcej w Money.pl
Sprzedaż Mistrala Rosji. Francja zwleka, bo... Sytuacja zaostrzyła się po tym, gdy Francuzi odmówili przekazania okrętu Władywostok. Co będzie z kontraktem wartym 1,2 mld euro?
Co z Mistralami dla Rosji? Stoją zacumowane... Moskwa grozi żądaniami rekompensaty, jeśli nie otrzyma okrętów.
Rosjanie mają zakaz wstępu na Mistrale Od wczoraj żołnierze z Rosji, którzy we Francji szkolą się w obsłudze okrętu desantowego, mają zakaz wchodzenia na jego pokład.
bESwjQMi
KOMENTARZE
(0)