Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja zrezygnuje z tranzytu towarów przez bałtyckie porty

7
Podziel się:

Rosyjski ambasador w Wilnie Aleksandr Udalcow oświadczył, że Rosja zamierza stopniowo zredukować zależność od portów Litwy, Łotwy i Estonii, jeśli chodzi o usługi tranzytowe. Już rozpoczęto przekierowywanie tranzytu na porty krajowe - dodał.

Rosja zrezygnuje z tranzytu towarów przez bałtyckie porty
(Bartosz Wawryszuk)
bETcSRRx

Jak przypomina we wtorek portal krajów regionu - BNN, szef Transnieftu Nikołaj Tokariew we wrześniu zapowiedział, że cały eksport produktów naftowych, który odbywa się obecnie przez porty państw bałtyckich, zostanie przekierowany do portów Ustiug, Primorsk i Noworosyjsk do 2018 roku.

- Rosja już przestała korzystać z litewskiego portu dla tranzytu produktów naftowych na zachód. Aktywnie rozwijamy nasze porty. Tylko w 2015 roku obrót ładunków w portach Ustiug i Primorsk wzrósł odpowiednio o 16,1 proc. i 11,1 proc. - oświadczył Udalcow. Jak wskazał, było to możliwe głównie dzięki przekierowaniu ładunków z portów estońskich i łotewskich.

Rosyjski ambasador dodał, że po przekierowaniu transportu artykułów metalowych z Kłajpedy wzrósł również obrót w porcie w Petersburgu. Według Udalcowa główną przyczyną przeorientowania się Rosji na własne porty są opłaty za wykorzystywanie portów bałtyckich.

bETcSRRz

Jak komentuje portal Politico, zawieszenie rosyjskiego tranzytu uderzyłoby w Łotwę, Estonię i Litwę, a także w handlującą ropą naftową grupę Vitol, która kontroluje łotewski koncern Ventspils.

bETcSRSa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
x cf
5 lata temu
ich świete prawo-dbają o wlasne interesy....nie jak nasi o watykanskie.....
gili
5 lata temu
Do Ja-z. Jesli budowałeś statki to chyba w modelarni,bo piszesz bzdury.
amen
5 lata temu
No i bardzo dobrze ,nie rozumiem po co wrogom płacić za cokolwiek ,z wrogami się nie handluje
bETcSRSb
aha
5 lata temu
Na przyjażni i niby biznesie z USA jeszcze nikt w Świecie nie wyszedł na plus,a na przyjazni z Rosja ,i owszem .pierwszy podstawowy przykład.za czasów ZSRR gaz do krajów RWPG dostarczany był po kosztach .Czy ktoś zastanawiał sie wtedy nad rachunkami za gaz? Jeden przykład kraju w Świecie ,który ma jakiś dodatni bilans z przyjażni z ussmanami?który korzysta ,że sie z nimi przyjażni ,oprócz Arabii Saud.która dzięki nim w ogóle istnieje-oczywiście słono im za to płacąc
patatin
5 lata temu
Jak to mówią w barach mlecznych "ruskie wyszły"! I od razu wszystkim humor się poprawia :-)