Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja już rozdziela ukraińskie ziemie. Szokujący list

0
Podziel się:

Żyrinowski proponuje, by Polska domagała się referendum w sprawie przyłączenia do naszego kraju pięciu regionów Ukrainy.

Rosja już rozdziela ukraińskie ziemie. Szokujący list
(EAST NEWS)
bEUwOBMB

Do polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych wpłynęło oficjalne pismo jednej z rosyjskich partii z propozycją podziału terytorium Ukrainy. Tym samym rośnie napięcie na linii Rosja-Ukraina. - Wojska prezydenta Rosji Władimira Putina są gotowe zaatakować Ukrainę _ w każdej chwili _ - oświadczył w Kijowie sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Andrij Parubij. Alarmuje również dowódca sił NATO w Europie, amerykański generał Philip Breedlove. Ostrzega, że Rosja zgromadziła na wschodniej granicy Ukrainy pokaźne siły zbrojne. Jednocześnie wyraził obawę, że Moskwa może zagrozić suwerenności Mołdawii. Julij Mamczur, dowódca bazy Belbek na Krymie został wypuszczony z więzienia w Sewastopolu. Takie informacje przekazała Ukraińska Prawda, powołując się na inne media. Pułkownik został aresztowany wczoraj, po przejęciu bazy przez Rosjan.

Aktualizacja 20:55

Autorem pisma z propozycją podziału Ukrainy jest znany z kontrowersyjnych wypowiedzi wiceprzewodniczący Dumy Państwowej, Władimir Żyrinowski. Lider frakcji LDPR proponuje, by Polska domagała się referendum w sprawie przyłączenia do naszego kraju w pięciu zachodnich obwodach Ukrainy: wołyńskim, lwowskim, iwanofrankowskim, tarnopolskim i rówieńskim.

bEUwOBMD

Według _ Wiadomości TVP1 _, podobną _ ofertę _ dostały Węgry i Rumunia ws. obwodów zakarpackiego i czerniowieckiego. W granicach Ukrainy miałaby pozostać tylko jej środkowa część.

Polskie MSZ ocenia pismo jako _ kuriozalne _. I jak zapewnia, Władimir Żyrinowski dostanie kurtuazyjną odpowiedź, bez odniesienia się do treści swojego listu.

Autorzy materiału przypominają, że rosyjski polityk-skandalista już wcześniej nawoływał do rozbioru Ukrainy z trybuny Dumy Państwowej. Żyrinowski podkreślał, że próby zbudowania przez Ukrainę państwa zawsze kończyły się fiaskiem. Zaznaczał, iż _ Łuck, Lwów, Tarnopol to polskie ziemie _.

Putin gotowy do ataku?

_ - Celem Putina nie jest Krym, lecz cała Ukraina (...). Jego wojska skoncentrowane na granicy są gotowe zaatakować w każdej chwili _ - powiedział Parubij, przemawiając w centrum Kijowa do uczestników manifestacji na rzecz jedności kraju. Według AFP na kijowskim Majdanie zgromadziło się około pięciu tysięcy ludzi.

bEUwOBMJ

_ - Okupant może przekroczyć granicę każdego dnia. W maniakalnej wyobraźni Putina Ukraina musi stać się częścią Rosji _ - oświadczył sekretarz RBNiO.

Szef ukraińskiej dyplomacji Andrij Deszczyca w rozmowie z amerykańską siecią telewizyjna ABC potępił rozmieszczenie wojsk rosyjskich na wschodniej granicy Ukrainy. Ostrzegł, że groźba wojny między jego krajem i Rosją narasta.

_ - Zwiększa się (...), staje się coraz większe _ - odpowiedział ukraiński dyplomata, zapytany o ryzyko wybuchu konfliktu zbrojnego między Kijowem i Moskwą. Dodał, że _ sytuacja jest nawet bardziej wybuchowa niż jeszcze tydzień temu _.

bEUwOBMK

NATO alarmuje

_ - Rosyjskie siły zgromadzone na ukraińskiej granicy są bardzo pokaźne i gotowe _ - powiedział generał Breedlove przemawiający na spotkaniu z przedstawicielami niemieckiego think tanku. Wyraził jednocześnie obawę, że Moskwa zagraża też suwerenności i integralności terytorialnej Mołdawii, a konkretnie Republice Naddniestrzańskiej.

_ - Są to wystarczające siły (rosyjskie), aby w przypadku podjęcia decyzji (przez Moskwę) mogły one zająć Naddniestrze, bardzo nas to niepokoi _ - powiedział dowódca sił NATO w Europie.

Tymczasem zastępca ministra obrony Rosji Anatolij Antonow zapewnił w niedzielę, że siły zgromadzone przy granicy z Ukrainą są zgodne z międzynarodowymi regulacjami prawnymi i ograniczeniami. _ Rosyjski MON działa zgodnie z międzynarodowymi porozumieniami ograniczającymi liczbę oddziałów stacjonujących przy granicy z Ukrainą _ - zapewnił Antonow cytowany przez agencję Itar-Tass.

bEUwOBML

Położona między Rumunią i Ukrainą Mołdawia, była radziecka republika zamieszkana przez większość mówiącą językiem mołdawskim (język z grupy wschodnioromańskich), obawia się powtórzenia ukraińskiego scenariusza na swym terytorium. Jej wschodnia część, Republika Naddniestrzańska jest zdominowana przez mniejszości rosyjską i ukraińską. Region dokonał przy poparciu Moskwy, secesji w 1992 roku, w rok po rozpadzie ZSRR, ale jego niepodległości nie uznaje żadne państwo.

Rosyjski rząd poświęcił w czwartek swe posiedzenie kwestii _ poparcia dla Naddniestrza _. Posiedzenie było zapowiedziane we wtorek przez wicepremiera Dmitrija Rogozina, który oskarżył sąsiadującą z tym terytorium Ukrainę o _ zadekretowanie de facto blokady wobec Naddniestrza _.

Rosjanie atakują Ukraińców na Krymie

Julij Mamczur, dowódca bazy Belbek na Krymie został wypuszczony z więzienia w Sewastopolu. Takie informacje przekazała Ukraińska Prawda, powołując się na inne media. Pułkownik został aresztowany wczoraj, po przejęciu bazy przez Rosjan.

Rozmowy na temat uwolnienia Mamczura prowadziło ukraińskie Ministerstwo Obrony.Zwolnienia z rosyjskiego aresztu domagał się pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow.

bEUwOBMM

Podkreślał on, że rosyjscy wojskowi na Krymie kontynuują prowokacje, dopuszczają się szantażu i zastraszają Ukraińców, w tym żołnierzy służących na półwyspie. Pełniący obowiązki prezydenta zaznaczał, że władze w Kijowie żądają natychmiastowego zaprzestania tych działań i zwolnienia pułkownika.

Pod kontrolą Moskwy jest już 189 obiektów wojskowych na Krymie. Takie informacje przekazała agencja informacyjna RIA Novosti, powołując się na dane rosyjskiego ministerstwa obrony_ . _ _ Flaga Federacji Rosyjskiej powiewa nad stu osiemdziesięcioma dziewięcioma jednostkami wojskowymi i instytucjami ukraińskich sił zbrojnych stacjonujących na terytorium Republiki Krymu _ - podało ministerstwo.

Rano gazeta internetowa _ Ukrainska Prawda _ doniosła o próbie przerwania rosyjskiej blokady podjętej przez ukraiński trałowiec _ Czerkasy _ na jeziorze Donuzław na zachodzie Krymu.

Jednostce udało się przejść między dwoma okrętami, zatopionymi przez Rosjan w przesmyku między jeziorem a Morzem Czarnym, jednak obecny na miejscu rosyjski kuter zepchnął _ Czerkasy _ na mieliznę. Członkowie załogi oświadczyli, że nadal będą próbowali wypłynąć na otwarte wody.

Na Donuzławie zablokowany jest także ukraiński okręt desantowy _ Kostiantyn Olszański _. Marynarze na jego pokładzie każdego dnia obawiają się rosyjskiego ataku, jednak twierdzą, że nie oddadzą okrętu wrogowi.

Wzmocnić siły NATO na Wschodzie

Po zajęciu Krymu przez Rosję minister obrony Niemiec chce wzmocnienia sił NATO na wschodniej granicy paktu. Ursula von der Leyen mówi o tym wywiadzie dla tygodnika _ Der Spiegel _.

Niemiecka minister obrony podkreśla, że NATO powinno zaznaczyć swoją obecność we wschodniej Europie. Jak mówi, to ważne dla krajów stanowiących zewnętrzną granicę paktu. Jej zdaniem obecna sytuacja pokazuje, że NATO jest nie tylko sojuszem militarnym, ale też politycznym.

W wywiadzie dla tygodnika minister odrzuca zarzuty jakoby Rosja została sprowokowana do agresywnej polityki poprzez rozszerzenie NATO na wschód. Jej zdaniem Sojusz przyciąga nowych członków swoimi demokratycznymi wartościami, a nie dlatego, że jest nastawiony na ekspansję.

Czytaj więcej w Money.pl

bEUwOBNe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)