Notowania

wojna w syrii
24.08.2012 06:40

Rosja ma gwarancje Syrii w sprawie broni chemicznej

Moskwa współpracuje z rządem Syrii w celu zagwarantowania, że syryjski arsenał chemiczny pozostanie pod kontrolą.

Podziel się
Dodaj komentarz
(gudmd.haralds/CC/Flickr)

Moskwa współpracuje z rządem Syrii w celu zagwarantowania, że syryjski arsenał chemiczny pozostanie pod kontrolą. Moskwa uzyskała zapewnienia, że broń masowej zagłady nie zostanie użyta lub przemieszczona - powiedział agencji AP wiceszef rosyjskiej dyplomacji.

Wiceminister spraw zagranicznych Giennadij Gatiłow oświadczył wczoraj, że Rosja w pełni zgadza się z Amerykanami co do konieczności powstrzymania reżimu Baszara el-Asada przed użyciem broni chemicznej; chodzi też o to, by nie wydostała się ona spod kontroli.

_ - Mamy od Syrii gwarancje, że nie podejmie działań z użyciem broni chemicznej - wskazał rosyjski dyplomata. - I chcę podkreślić, że w tej kwestii będziemy ją (Syrię) powstrzymywać na wszelkie możliwe sposoby i wspólnie dążyć do celu, by zapobiec podobnym rzeczom _. Dodał, że rosyjskie MSZ jest w tej sprawie w stałym kontakcie z przedstawicielami USA.

Jak podkreślił, Rosja liczy, że USA i inne kraje wykorzystają swe wpływy w siłach syryjskiej opozycji, by zapobiec dostaniu się broni w ręce terrorystów. - _ Jak wszyscy wiemy, w szeregach opozycji są elementy terrorystyczne, w szczególności należące do Al-Kaidy _ - powiedział Gatiłow.

Ewentualność użycia broni chemicznej w konflikcie w Syrii wyjątkowo zbliża stanowiska Rosji, sojusznika reżimu w Damaszku, i Stanów Zjednoczonych, które naciskają na Asada, by ustąpił w obliczu zbrojnej rebelii - pisze agencja AP.

Gatiłow powtórzył też w rozmowie z amerykańską agencją, że Rosja nigdy _ nie stawiała warunku, że Asad powinien odejść, ani też nie mówiła, że powinien zostać na stanowisku _. Poinformował, że Rosja współpracuje z syryjskim rządem, ale też organizuje spotkania z przedstawicielami opozycji. _ - Niestety musimy odnotować, że nie zauważyliśmy, by nasi zachodni partnerzy równie aktywnie współpracowali z opozycją, namawiając ją, by przystąpiła do dialogu politycznego _ - oznajmił.

Wyraził następnie nadzieję, że _ przynajmniej w kwestii broni chemicznej oni (Zachód) zajmą bardziej odpowiedzialne stanowisko _.

Syryjski wicepremier Kadri Dżamil, przebywający we wtorek z wizytą w Damaszku, oświadczył, że Zachód tylko czeka na pretekst, by rozpocząć w Syrii interwencję. Jak powiedział, wskazuje na to wypowiedź prezydenta Baracka Obamy w sprawie Syrii, w której ostrzegł on reżim Asada, że ewentualne użycie przez niego broni chemicznej USA potraktują jako przekroczenie _ czerwonej linii _.

Rosja wspólnie z Chinami trzykrotnie zawetowała opracowane przez Zachód rezolucje potępiające Damaszek i grożące mu sankcjami.

Syria po raz pierwszy zasygnalizowała w lipcu, że ma broń chemiczną, i zagroziła jej użyciem w przypadku zagranicznej interwencji militarnej.

Czytaj więcej w Money.pl
Ewakuacja Rosjan. Starym, polskim statkiem Rosyjska baza pływająca PM-138 została zbudowana w 1969 roku w Polsce, w szczecińskiej stoczni.
Mają pretekst do uderzenia w Asada. To... Stany Zjednoczone znalazły powód do wojny z Syrią - tak dziennik "Kommiersant" komentuje wystąpienie prezydenta USA.
Rosja i Chiny znów kiwają groźnie palcem Rosja i Chiny są zgodne co do tego, że łamanie międzynarodowych praw i nieprzestrzeganie Karty Narodów Zjednoczonych jest niedopuszczalne.
Tagi: wojna w syrii, rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz