Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja oskarża: Ukraina znów nie płaci za gaz

0
Podziel się

Moskwa zrezygnowała z eksportowania w styczniu ropy przez
ukraińskie porty.

Rosja oskarża: Ukraina znów nie płaci za gaz
(lagereek/iStockphoto)
bEpxRTbF

Moskwa zrezygnowała z eksportowania w styczniu ropy przez porty ukraińskie i wyraziła obawy, czy Ukraina bez problemów zapłaci za dostarczony jej gaz ziemny.

Według agencji Reutera, istnieje możliwość powtórzenia się noworocznych sporów cenowych między Moskwą i Kijowem, zakłócających dostawy gazu do państw Unii Europejskiej.

Analitycy uważają jednak za mało prawdopodobne, by Rosja wzmogła obecnie naciski na Ukrainę, bowiem pogarszałoby to szanse prorosyjskich kandydatów w styczniowych ukraińskich wyborach prezydenckich.

bEpxRTbH

Jednak mimo spodziewanego w związku z chłodną pogodą wzrostu zapotrzebowania rosyjski monopolista gazowy Gazprom poinformował wczoraj, że w ostatnich dniach Ukraina zmniejszyła pobór gazu.

W bieżącym roku Ukraina sumiennie regulowała należności za gaz, ale oczekuje się, że z powodu niskich temperatur rachunek za grudzień, który ma być wystawiony przed 11 stycznia, sięgnie miliarda dolarów - w porównaniu z 770 mln za grudzień.
_ - Sytuację w dziedzinie płatności za dostawy rosyjskiego gazu ziemnego w grudniu oceniamy jako bardzo alarmującą. W połowie grudnia wystąpił trend redukcji poboru gazu, co potwierdza, iż Ukraina stoi w obliczu poważnych trudności jeśli chodzi o (przyszłe) płatności za gaz _ - oświadczył w rosyjskiej telewizji państwowej prezes Gazpromu Aleksiej Miller.

Przedstawiciele kół handlowych poinformowali w piątek Reutera, że zarządzająca rosyjskimi rurociągami naftowymi monopolistyczna spółka Transneft zawadomiła ich o rezygnacji z planowanego eksportowania ropy przez ukraiński port Jużnyj nad Morzem Czarnym. Transneft nie podał żadnego uzasadnienia swej decyzji.

bEpxRTbN

_ - Wszystkie kwoty anulowano. Nie będzie żadnych dostaw w styczniu z Jużnego _ - powiedział jeden z handlowców, który zastrzegł sobie anonimowość. _ - W poniedziałek stanie się jasne, jakie opcje zostaną zaproponowane przez Transneft _ - poinformował inny rozmówca Reutera.

Jużnyj jest jedynym obecnie ukraińskim portem, przez który Rosja eksportuje ropę do państw zachodnich. Na początku roku przestała wysyłać surowiec przez Odessę.
Spółki naftowe będą musiały przetransportować przeznaczoną pierwotnie dla Jużnego ilość około pół miliona ton ropy przez inne porty - jak należące do Rosji Noworosyjsk nad Morzem Czarnym lub Primorsk nad Bałtykiem.

Kłopoty te dotyczą między innymi firm Rosneft, TNK-BP i Tatneft. Spółce Morgan Stanley sprzedano już ładunek ropy, który miał dotrzeć do Jużnego w dniach od 8 do 12 stycznia, a jego przekierowanie spowoduje poważne problemy logistyczne - twierdzą handlowcy.

bEpxRTbO
Raport Money.pl
*Polski gaz wystarczyłby nam na 10 lat * Jak sprawdził Money.pl, nadające się do wydobycia zasoby gazu ziemnego w Polsce szacuje się na 138,8 mld metrów sześciennych. zobacz raport Money.pl
bEpxRTci
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)