Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja potępia ukraińskich radykałów. Zapewnia o wsparciu

0
Podziel się:

Minister spraw zagranicznych Rosji zapewnia, że nadal będzie gotowy udzielać Ukraińcom na ich prośby poparcia w normalizacji sytuacji.

Rosja potępia ukraińskich radykałów. Zapewnia o wsparciu
(PAP/EPA)

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał Unię Europejską do zdystansowanie się wobec radykałów na Ukrainie. Apel ten wystosował wieczorem w rozmowie telefonicznej z szefową dyplomacji UE Catherine Ashton.

O przebiegu rozmowy poinformowało rosyjskie MSZ na swojej stronie internetowej.

Według ministerstwa _ strony szczegółowo omówiły sytuację na Ukrainie, w tym oceniły porozumienia osiągnięte przez władze tego kraju z przedstawicielami opozycji, a także perspektywy ich realizacji w warunkach trwającej aktywności sił ekstremistycznych _.

_ - Siergiej Ławrow stanowczo potępił działania radykałów, na których spoczywa główna odpowiedzialność za przemoc i ofiary w ludziach. Wezwał też Unię Europejską i jej członków do wyrażenia braku akceptacji dla tych działań _ - przekazało rosyjskie MSZ.

W osobnym oświadczeniu wyjaśniło, że fakt, iż wysłannik prezydenta Rosji do Kijowa Władimir Łukin nie podpisał porozumienia między rządem Ukrainy i opozycją, wynegocjowanego przy pośrednictwie szefów dyplomacji Niemiec, Polski i Francji, nie oznacza, że Moskwa _ nie jest zainteresowana poszukiwaniem kompromisów, które pozwolą niezwłocznie przerwać rozlew krwi i ponownie skierować sytuację na grunt prawa _.

_ - Wprost przeciwnie - nadal będziemy gotowi udzielać Ukraińcom na ich prośby poparcia w normalizacji sytuacji _ - oznajmiło.

MSZ Rosji wyraziło przekonanie, że _ takie epokowe dla Ukrainy procesy, jak reforma konstytucyjna, powinny się toczyć z pełnym udziałem sił politycznych i regionów, a projekt takiej reformy powinien być poddany ogólnonarodowemu referendum _.

Zauważyło, że _ praktyczne kroki mające na celu natychmiastowe uspokojenie sytuacji powinny mieć obustronny charakter, by rzeczywiście służyły pojednaniu narodowemu _. _ A wszelkie formy mediacji powinny się odbywać przy bezwarunkowym poszanowaniu suwerenności Ukrainy _ - zaznaczyło.

Rosyjskie MSZ podkreśliło, że _ główną odpowiedzialność za swój kraj ponoszą rząd i opozycja _. _ Dotyczy to tak rodzącego się procesu politycznego, jak i konieczności bezkompromisowego zdystansowania się od ekstremistów i stanowczego udaremniania podejmowanych przez nich bezprawnych działań _ - oświadczyło. _ Z zadowoleniem przyjmiemy wszelkie uzgodnione kroki w tym kierunku _ - dodało.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)