Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja pracuje nad planem w sprawie Syrii

0
Podziel się

Rosja pracuje nad skutecznym i konkretnym planem objęcia międzynarodową kontrolą broni chemicznej w Syrii i omawia szczegóły z władzami w Damaszku.

Rosja pracuje nad planem w sprawie Syrii
(AP/Fotolink/East News)
bEpDkdFh

Rosja pracuje nad _ skutecznym i konkretnym planem _ objęcia międzynarodową kontrolą broni chemicznej w Syrii i omawia szczegóły z władzami w Damaszku - poinformował w Moskwie szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

Minister dodał, że plan ma być wkrótce przedstawiony innym krajom. _ - Mamy nadzieję przedstawić ten plan w niedalekiej przyszłości i będziemy przygotowani na wypracowanie i sfinalizowanie go we współpracy z sekretarzem generalnym ONZ, Organizacją ds. Zakazu Broni Chemicznej i członkami Rady Bezpieczeństwa _ ONZ - powiedział Ławrow na konferencji prasowej.

Jak zaznaczył, poniedziałkowa propozycja o międzynarodowym nadzorze nad syryjską bronią chemiczną, nie była wyłącznie inicjatywą rosyjską. Powstała - tłumaczył szef rosyjskiego MSZ - w następstwie kontaktów, jakie _ mieliśmy z naszymi amerykańskimi partnerami od wczorajszej wypowiedzi (sekretarza stanu USA) Johna Kerry'ego, który przyznał, że ataku można uniknąć, jeśli problem (z bronią chemiczną) zostanie uregulowany _.

bEpDkdFj

Kerry oznajmił w Londynie, że prezydent Syrii Baszar el-Asad może zapobiec interwencji zbrojnej Stanów Zjednoczonych, jeśli w ciągu tygodnia przekaże wspólnocie międzynarodowej całą swoją broń chemiczną. Zastrzegł przy tym od razu, że nie wierzy aby syryjski prezydent był gotów na takie rozwiązanie.

Departament Stanu USA bezzwłocznie zaznaczył, że nie należy interpretować wypowiedzi Kerry'ego jako ultimatum lub oferty negocjacyjnej skierowanej do Asada. Stany Zjednoczone chcą interweniować zbrojnie w Syrii, gdyż są przekonane, że to reżim Asada użył broni chemicznej 21 sierpnia na przedmieściach Damaszku.

Według prezydenta Baracka Obamy rosyjska propozycja dotycząca syryjskiej broni chemicznej jest potencjalnie przełomowa, ale na razie trzeba ją traktować sceptycznie zważywszy na ostatnie dwa lata wojny domowej w Syrii. W trwającym od marca 2011 roku konflikcie syryjskim zginęło ponad 100 tys. ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Szef syryjskiej dyplomacji jedzie do Rosji Walid el-Mualim spotka się z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem - podało MSZ Rosji.
Putin zmienił zdanie. Poprze rezolucję jeśli... W ocenie rosyjskiego prezydenta, absurdem byłoby użycie broni chemicznej przez siły al-Asada, w sytuacji gdy jego wojska są w ofensywie i zdobywają przewagę nad rebeliantami.
Bez porozumienia w ONZ. USA ostrzegają Rosję Sprzeciw Rosji wobec działań Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie konfliktu w Syrii nie może służyć ochronie rządu syryjskiego - zadeklarował Departament Stanu USA.
bEpDkdFK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)