Notowania

rosja
01.07.2009 18:58

Rosja przyspiesza budowę naftociągu

Instalacja ma omijać Białoruś, Ukrainę i Polskę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Rosja przyspiesza budowę naftociągu omijającego Białoruś, Ukrainę i Polskę. Ropociąg BTS-2 zostanie oddany do użytku pod koniec 2011 roku - zapowiedział wicepremier Siergiej Iwanow podczas spotkania z szefem rządu Rosji Władimirem Putinem.

Dotychczas planowano, że pierwsza nitka BTS-2, czyli drugiej części Bałtyckiego Systemu Rurociągowego (BTS), wejdzie do eksploatacji w III kwartale 2012 roku. Uruchomienie drugiej nitki planowane jest na 2014 rok.

Budowa rurociągu, który ma stanowić alternatywę wobec magistrali _ Przyjaźń _, a także zmniejszyć zależność Rosji od Białorusi i Ukrainy jako krajów tranzytowych, rozpoczęła się 10 czerwca.

Na uruchomieniu tej rury ucierpieć może również Polska. Dzięki BTS-2 Rosja będzie mogła bowiem ograniczyć eksport swojej ropy przez terytorium Polski, w tym przez Gdańsk.

_ - Urzeczywistnienie tego projektu pozwoli nam uwolnić się od kaprysów krajów tranzytowych i zdywersyfikować eksport naszej ropy _ - oznajmił Iwanow, który w rządzie Putina odpowiada m.in. za infrastrukturę transportową i portową.

BTS-2 będzie prowadzić z Unieczy, w obwodzie briańskim, gdzie przy granicy z Białorusią i Ukrainą znajduje się rozgałęzienie ropociągu _ Przyjaźń _, do portu Ust-Ługa nad Zatoką Fińską, 110 km na południowy zachód od Petersburga.

Ropociąg będzie się składał z dwóch nitek o łącznej przepustowości 50 mln ton surowca rocznie. Pierwsza obliczona jest na 30 mln ton, a druga na 20 mln ton.

Koszty ułożenia magistrali szacuje się na 120-130 mld rubli (3,9-4,2 mld dolarów). Pieniądze na inwestycję wyłożą banki kontrolowane przez skarb państwa.

Czynny od grudnia 2001 roku BTS-1 również ma początek w Unieczy, jednak kończy się w Primorsku (dawniej Koivisto), także nad Zatoką Fińską. Rurociągiem tym, o mocy przesyłowej 75 mln ton rocznie, tłoczona jest ropa wydobywana w Syberii Zachodniej. Z Primorska, 120 km na południowy zachód od Petersburga, surowiec zabierany jest tankowcami do Europy.

Nowa rura będzie mieć 1170 km długości. Jedna nitka pobiegnie bezpośrednio do terminalu w Ust-Łudze. Druga skręci do modernizowanej przez koncern naftowy Surgutnieftiegaz rafinerii w Kiriszi, 110 km na południowy wschód od Petersburga.

O planach budowy BTS-2 poinformowano w Moskwie w styczniu 2007 roku, w czasie _ wojny naftowej _ z Białorusią. Mińsk wprowadził wówczas dodatkowe opłaty za tranzyt rosyjskiej ropy. W odpowiedzi Rosja na kilka dni zakręciła kurek, wstrzymując dostawy także do Europy.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Szczyt gazowy w Czechach. Nabucco wciąż dzieli ]( http://news.money.pl/artykul/szczyt;gazowy;w;czechach;nabucco;wciaz;dzieli,198,0,449990.html )
* [ Juszczenko żąda zmiany kierunku **ropociągu** Odessa-Brody ]( http://news.money.pl/artykul/juszczenko;zada;zmiany;kierunku;ropociagu;odessa-brody,62,0,449086.html )
* [ Chiny: Rozpoczęto budowę rurociągu dla rosyjskiej ropy ]( http://news.money.pl/artykul/chiny;rozpoczeto;budowe;rurociagu;dla;rosyjskiej;ropy,173,0,452269.html )
Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz