Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja rozczarowana odwołaniem szczytu Obama-Putin

0
Podziel się:

Chodzi o decyzję prezydenta USA, który odwołał wizytę w Moskwie, gdzie na początku września miał się spotkać z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Rosja rozczarowana odwołaniem szczytu Obama-Putin
(AP/FOTOLINK/East News)

Kreml wyraził rozczarowanie decyzją prezydenta USA Baracka Obamy, który odwołał wizytę w Moskwie, gdzie na początku września miał się spotkać z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. O stanowisku Kremla powiadomił doradca Putina Jurij Uszakow.

_ - Jest oczywiste, że decyzja ma związek z sytuacją wokół byłego współpracownika służb specjalnych Snowdena, której my nie stworzyliśmy _ - powiedział doradca prezydenta.

Oświadczył, że _ cała ta sytuacja pokazuje, że USA wciąż nie są gotowe do budowy stosunków na równoprawnych podstawach _. Dodał jednocześnie, że zaproszenie dla prezydenta Obamy do odwiedzenia Rosji pozostaje w mocy mimo odwołania przez niego wizyty w Moskwie, a Rosja jest wciąż gotowa do współpracy ze Stanami Zjednoczonymi we wszystkich kluczowych kwestiach na płaszczyźnie dwustronnej i wielostronnej.

Wcześniej administracja USA poinformowała, że prezydent Barack Obama postanowił odwołać spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, do którego miało dojść na początku września w Moskwie, przed szczytem grupy G20, który odbędzie się w Petersburgu i w którym Obama weźmie udział.

Choć Rosja i USA nie mają umowy o ekstradycji, Waszyngton domagał się od Rosji odesłania Edwarda Snowdena, by stanął przed sądem za przekazanie prasie tajnych dokumentów o inwigilacji elektronicznej prowadzonej na masową skalę przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Dla władz USA Snowden jest przestępcą, który naraził swój kraj na niebezpieczeństwo.

Po przyznaniu przez Rosję tymczasowego rocznego azylu Snowdenowi media spekulowały nad możliwą odpowiedzią USA. Nie wykluczano m.in. odwołania szczytu amerykańsko-rosyjskiego w Moskwie.

Czytaj więcej w Money.pl
Obama: To powrót do zimnej wojny Choć USA i Rosją nie mają umowy o ekstradycji, Waszyngton domagał się od Moskwy odesłania byłego współpracownika wywiadu USA Edwarda Snowdena, by stanął przed sądem.
Snowden nadal ujawnia. Dostanie azyl? Korzystając z dostarczonych przez Snowdena dokumentów dziennik Guardian opisał funkcjonowanie systemu XKeyscore, który ma najrozleglejszy zasięg spośród wszystkich znajdujących się w dyspozycji NSA środków rozpoznania.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)