Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
putin
03.07.2005 13:23

Rosja rozmawia tylko z przyjaciółmi

Władimir Putin omawia kwestię tranzytu do Kaliningradu z kanclerzem Niemiec Gerhardem Schroederem i prezydentem Francji Jacquesem Chirakiem. Nie chce na ten temat rozmawiać z szefami państw graniczących z obwodem: Polski i Litwy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Tranzyt to jeden z głównych tematów niedzielnych rozmów w Swietłogorsku, w obwodzie kaliningradzkim - rosyjskiej enklawie nad Morzem Bałtyckim, wciśniętej pomiędzy Polskę i Litwę.

_ Trzech przyjaciół rozmawia w Swietłogorsku o tranzycie do obwodu kaliningradzkiego _Trzech przyjaciół rozmawia w Swietłogorsku o tranzycie do obwodu kaliningradzkiego Fot. PAP/EPA/Peer Grimm

Doradca prezydenta Rosji ds. międzynarodowych Siergiej Prichodźko Prichodźko zapytany, dlaczego na obchody 750-lecia Kaliningradu nie zaproszono liderów Polski i Litwy, państw bezpośrednio graniczących z obwodem kaliningradzkim, odparł, że na święto zaproszono tylko przyjaciół Rosji.

"Jest to święto narodu rosyjskiego i zaproszeni zostali tylko przyjaciele, mówiący tym samym językiem" - przytacza agencja Interfax słowa Prichodźki. Według RIA-Nowosti, doradca Putina odpowiedział: "Na nasze święto zaprosiliśmy tylko naszych przyjaciół".

Prichodźko przekazał, że w bloku tematów, dotyczących współpracy Rosji i Unii Europejskiej, poruszone zostaną zagadnienia uproszczenia reżimu wizowego i traktatów granicznych krajów bałtyckich z Federacją Rosyjską.

"Naturalnie, rozpatrzone zostaną również problemy rozwoju obwodu kaliningradzkiego po rozszerzeniu UE na Wschód. Liderzy trzech krajów przedyskutują m.in. konkretny format specjalnego mechanizmu podejmowania i realizacji wspólnych decyzji dotyczących obwodu kaliningradzkiego, który postanowiono utworzyć na szczycie Rosja-UE w Holandii w 2004 roku, a także pozostające wciąż nie do końca uregulowane sprawy tranzytu pasażerskiego i towarowego" - poinformował doradca Putina.

Tagi: putin, schroeder, chirak, kaliningrad, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz