Notowania

kapitał
20.10.2012 11:33

Rosja traci kapitał. Winne zagraniczne kredyty?

Eksperci tłumaczą, że odpływ pieniędzy, z którym Rosja ma obecnie do czynienia wynika z tego, że rosyjskie firmy spłacają zagraniczne długi, zaciągnięte w latach 2008-2011.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ed Yourdon/CC/Flickr)

*Ekonomiści spodziewają się, że w tym roku z Rosji może odpłynąć około 80 mld dolarów. Główne przyczyny to niesprzyjający klimat inwestycyjny i niewydolność rosyjskiego systemu finansowego. *

Ucieczka kapitału to zjawisko, z którym Rosja ma do czynienia od 20 lat - wynika z badania _ Odpływ kapitału z Rosji trwa _, przeprowadzonego przez Władimira Tichomirowa i Polinę Badasen z rosyjskiej korporacji finansowej Otkrytije. Autorzy raportu podają, że rok temu z Rosji odpłynęło 80,5 mld dolarów i prognozują, że w br. może być podobnie.

Rosyjskie władze podają swoje prognozy, które mówią o tym, że ucieczka kapitału w 2012 roku wyniesie około 60-65 mld dolarów (pierwotne szacunki wynosiły 25 mld dolarów).

Eksperci z korporacji finansowej Otkrytije tłumaczą, że odpływ pieniędzy, z którym Rosja ma obecnie do czynienia wynika z tego, że rosyjskie przedsiębiorstwa spłacają zagraniczne długi, zaciągnięte w latach 2008-2011. W tym okresie Rosjanie spłacili już 730 mld dolarów, jednak to nie zmniejszyło zadłużenia.

Oleg Semionow, dyrektor filii 2K Audit-Business Consulting/Morison International w Petersburgu zgadza się z tą opinią.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/114/m86130.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;rosji;trudno;prowadzic;biznes;ale;mozna;duzo;zarobic,171,0,1167019.html) *Tak wygląda tworzenie biznesu w Rosji * Eksperci badali nastroje rosyjskich elit biznesowych. Swoją analizą objęli młodych przedsiębiorców, którzy dorobili się majątku własną pracą. - _ Tegoroczna fala ucieczki kapitału z kraju jest związana z tym, że środowisko biznesowe musi spłacać kredyty zagraniczne. Kwota spłaty zadłużenia za drugie półrocze 2012 roku i pierwsze półrocze 2013 roku dla rosyjskiego sektora prywatnego może wynieść około 100 mld dolarów. I właśnie to stymuluje aktywne przelewy pieniężne za granicę _ - zauważył w rozmowie z PAP. Oleg Semionow zwrócił też uwagę, że ucieczka kapitału z kraju jest spowodowana również niesprzyjającym klimatem inwestycyjnym.

Odpływ kapitału z Rosji powoduje też niewydolny system bankowy, który nie jest w stanie obsłużyć dużych spółek.

- _ Krajowy sektor bankowy nie jest w stanie obsłużyć dużych transakcji spółek zajmujących znaczące pozycje na rynku. Przykładem tego jest planowany zakup 50 proc. udziałów brytyjskiej spółki BP w rosyjsko-brytyjskim przedsiębiorstwie TNK-BP (trzeciej co do wielkość spółki naftowej w Rosji) przez państwowy Rosnieft - _powiedział Iwan Fomenko z moskiewskiego Absolut Bank.

_ _

_ - Dla systemu bankowego w Rosji taka transakcja jest bardzo trudna. Dlatego duzi inwestorzy szukają kredytodawców za granicą, a później tam odprowadzą odsetki w ramach spłaty zadłużenia _ - dodał.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/186/m84154.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wodka;drastycznie;zdrozeje;rosja;walczy;z;alkoholizmem,189,0,1181629.html) *Wódka będzie trzy razy droższa? By pili mniej * Do 2020 roku średnia cena detaliczna półlitrowej butelki wódki w Rosji może wzrosnąć ponad trzykrotnie. Jest to celowe działanie rosyjskich władz, które w ten sposób chcą zmniejszyć spożycie alkoholu w kraju - podała rosyjska agencja informacji gospodarczej Prime. Jego zdaniem, na odpływ kapitału z Rosji mają wpływ jeszcze inne czynniki. - _ Jednym z nich jest to, że często do tego zjawiska są zaliczane transakcje pożyczkowe dla spółek macierzystych, które działają na terenie zagranicznych jurysdykcji. Do takich koncernów należy m.in. rosyjski Rusal, światowy wydobywca i producent diamentów - _ powiedział Fomenko.

_ _

Jednak rosyjski wiceminister finansów Siergiej Storczak nie widzi powodu do niepokoju._ - Nigdy nie podzielałem i nie podzielam opinii, że trwa ucieczka kapitału. Obserwujemy jedynie przelewy środków finansowych za granicę i tyle. Przelewane są przychody walutowe na zachód, gdzie rosyjskie korporacje lokują swoje aktywa _- powiedział rosyjskiej agencji Interfax. Dodał też, że w Rosji nie ma niesprzyjających warunków do lokowania kapitału w kraju. Dlatego - zdaniem Storczaka - nie ma też podstaw do używania terminu _ ucieczka kapitału _.

Tymczasem według danych rosyjskiego Ministerstwa Rozwoju Ekonomicznego w okresie od stycznia do sierpnia 2012 roku z Rosji zostało wyprowadzone za granicę 52 mld dolarów.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosjanie oddadzą im swoje złoża na Uralu? Region dysponuje też dobrą infrastrukturą transportową, a szacowane zapasy złóż na tym obszarze wynoszą ponad 4 mld ton.
Putin: "Będę handlował bronią z kim chcę" Wypowiedź ta sprawia wrażenie obrony przed krytykowaniem Kremla za dostawy broni dla władz Syrii - pisze agencja Reutera.
Rosja wystąpi z protokołu z Kioto? Dmitrij Miedwiediew ocenił, że pozostanie w nim może nie leżeć w interesie Moskwy.
Tagi: kapitał, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz