Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja wraca do zimnowojennego szpiegowania

0
Podziel się:
Rosja wraca do zimnowojennego szpiegowania
(Auroqueiro/sxc.hu)

Na mocy porozumienia Moskwa znów będzie korzystać ze stacji nasłuchu elektronicznego w Lourdes pod Hawaną, z czego zrezygnowała w r. 2001 tłumacząc to brakiem środków i wychodząc naprzeciw apelom Waszyngtonu - pisze _ Kommiersant _.

Zaznacza, że _ obecnie władze Rosji uznały za konieczne wrócić do położonego zaledwie 250 km od wybrzeży USA ośrodka, który w czasach ZSRR pozwalał na kontrolowanie łączności radiowej i telefonicznej na znacznej części terytorium +potencjalnego przeciwnika+ _.

Informację o powrocie Rosjan do Lourdes pod Hawaną potwierdziło dziennikowi kilka źródeł we władzach Rosji.

Jeden z rozmówców twierdzi, że Moskwa rozpoczęła rozmowy z Hawaną na ten temat już kilka lat temu, lecz zintensyfikowała je wyraźnie na początku tego roku; rosyjscy wojskowi przeprowadzili kilka spotkań z kubańskimi kolegami i w ciągu kilku miesięcy stronom udało się załatwić wszystkie kwestie.

Sprawę sfinalizowano, jak pisze _ Kommiersant _, w czasie piątkowej wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w Hawanie. Przypomina, że wówczas też ogłoszono, że Moskwa umorzyła 90 proc. zadłużenia Kuby z czasów ZSRR, czyli ok. 32 mld dolarów.

Według jednego z rozmówców dziennika znaczenie umowy ws. centrum w Lourdes trudno przecenić. _ Mogę powiedzieć jedynie: nareszcie! _ - powiedział.

Ośrodek nasłuchu w kubańskim Lourdes zaczął działać w roku 1967 i był wykorzystywany najpierw przez ZSRR, a następnie przez Federację Rosyjską do roku 2001, gdy Rosji zabrakło środków na jego utrzymanie i chciała wyjść naprzeciw żądaniom USA - pisze gazeta.

Decyzję o powrocie na Kubę informator dziennika _ Kommiersant _ objaśnia finansowym okrzepnięciem Rosji, a także ochłodzeniem stosunków z USA.

_ Nasze stosunki popsuły się na długo przed Ukrainą - cytuje _Kommiersant" wysokiego urzędnika. Wg niego _ tak naprawdę to te stosunki w ogóle się nie poprawiały z wyjątkiem pewnych okresów, które były raczej wyjątkiem _.

Inny rozmówca dziennika motywację Moskwy charakteryzuje następująco: _ Naszego gestu dobrej woli nie doceniono _, toteż _ Moskwa miała wszelkie podstawy, by reanimować projekt wzmacniając w ten sposób możliwości wywiadowcze _.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)