Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ceny ropy
28.04.2011 10:36

Rosja wstrzymuje eksport ropy, bo ma jej mało

To efekt interwencji Putina, która obniżyła ceny surowca na krajowym rynku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Monika Flueckiger/World Economic Forum/CC/Flickr)

W związku z brakiem benzyny na krajowym rynku rosyjskie władze postanowiły wstrzymać w maju eksport produktów naftowych - poinformował wiceminister energetyki Siergiej Kudriaszow. Na stacjach wprowadzano ograniczenia w sprzedaży benzyny.

Według jego słów, na spotkaniu z przedstawicielami kompanii naftowych, w tym Rosnieftu i Gazpromnieftu podjęto decyzję o czasowym wstrzymaniu eksportu, aby rozwiązać obecny kryzys benzynowy w kraju. Przypomniał, że w ubiegłym roku Rosja wyeksportowała jedynie 3 mln ton benzyny.

Najtrudniejsza sytuacja panuje w Petersburgu, Woroneżu, Nowosybirsku, na Sachalinie i w Kraju Ałtajskim. Ograniczenia do 20 litrów na samochód wprowadziły stacje Rosnieftu i Gazpromnieftu, inne stacje nie mają dostaw już od kilku dni.

Właściciele stacji benzynowych uważają, że obecne problemy wynikają z ustalanych odgórnie cen na paliwa i nadgorliwości premiera Władimira Putina. W lutym bowiem polecił on służbom kontrolnym, by przyjrzały się, czy wzrost cen na stacjach benzynowych nie wynika ze zmowy cenowej kompanii naftowych. Ceny benzyny zaczęły wtedy spadać.

Eksperci podkreślają, że obecnie koncernom bardziej opłaca się eksport paliw, co wywołuje ich deficyt na rynku krajowym.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/t129599.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosyjsko-bialoruski;spor;o;rope;wciaz;trwa,185,0,757433.html) Rosyjsko-białoruski spór o ropę wciaż trwa Premierzy Rosji i Białorusi obiecują porozumienie w najbliższych dniach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/21/t83733.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/putin;w;10;lat;rosja;potega;gospodarcza,194,0,815810.html) Putin: W 10 lat Rosja potęgą gospodarczą W najbliższych latach kraj przeznaczy 20 bln rubli (710 mld dolarów) na różne programy zbrojeniowe.
Tagi: ceny ropy, rosja, ropa, eksport, putin, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz