Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja zablokowała dostawę jogurtu. Interweniuje Obama

0
Podziel się:

Amerykanie wciąż mają jednak nadzieję, że rosyjskie i amerykańskie służby weterynaryjno-fitosanitarne dojdą do porozumienia.

Rosja zablokowała dostawę jogurtu. Interweniuje Obama
(PAP/EPA)

Rosja zablokowała dostawę 5 tysięcy kubeczków jogurtu dla amerykańskich olimpijczyków, którzy będą rywalizować o medale w Soczi - pisze dziennik _ New York Times _. Bezskutecznie interweniowała w tej sprawie administracja Baracka Obamy.

Jogurty zostały zatrzymane na międzynarodowym lotnisku w Newark w stanie New Jersey, gdyż - jak twierdzą władze rosyjskie - Amerykanie nie dopełnili niezbędnych formalności administracyjnych. Strona amerykańska twierdzi z kolei, że wymagane przez Rosję certyfikaty są niemożliwe do zdobycia.

Jak donosi _ NYT _, w rozwiązaniu problemu nie pomogła nawet interwencja administracji Baracka Obamy oraz jednego z prominentnych senatorów u ambasadora Rosji w Waszyngtonie. _ Jesteśmy krajem, w którym obowiązuje prawo. Trzeba przestrzegać przepisów _ - powiedział cytowany w _ NYT _ rzecznik ambasady Jewgienij Choriszko.

Amerykanie wciąż mają jednak nadzieję, że rosyjskie i amerykańskie służby weterynaryjno-fitosanitarne dojdą do porozumienia i amerykański jogurt odleci do Soczi. Jest to cieszący się w USA niezwykłą popularnością produkowany w stanie Nowy Jork tzw. grecki jogurt z dodatkiem owoców firmy Chobani, który ma status _ oficjalnego jogurtu _ amerykańskiej drużyny olimpijskiej. Sportowcy spożywali go już podczas przygotowań do igrzysk.

Wielkim promotorem tego właśnie jogurtu w stołówkach amerykańskich szkół jest nowojorski senator z Partii Demokratycznej Charles Schumer, który interweniował u Rosjan ws. blokady na lotnisku. _ Nie ma czasu do stracenia, jeśli nasi olimpijczycy mają dostać ten pożywny i pyszny produkt _ - podkreślił Schumer w oświadczeniu.

_ NYT _ zwraca uwagę, że między USA a Rosją od kilku lat toczy się spór o produkty mleczne. Amerykańskie produkty mleczne od 2010 roku nie mają dostępu na rosyjski rynek, gdyż strony nie doszły do porozumienia w sprawie certyfikatów wymaganych przy eksporcie. _ Rosjanie nie dokładają starań, by ten problem rozwiązać _ - powiedział wiceprzewodniczący stowarzyszenia amerykańskich producentów wyrobów mlecznych Jaime Castaneda.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)