Notowania

atom w iranie
11.01.2012 06:48

Rosja zaniepokojona kolejnym etapem programu nuklearnego Iranu

Decyzja Teheranu może utrudnić wysiłki dyplomatyczne na rzecz pokojowego rozwiązania wieloletniego konfliktu wokół irańskiego programu atomowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(gudmd.haralds/CC/Flickr)

Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji jest zaniepokojone uruchomieniem przez Teheran podziemnych instalacji do wzbogacania uranu - wynika z komunikatu ministerstwa.

_ Moskwa z żalem i zaniepokojeniem przyjęła informację o rozpoczęciu prac nad wzbogacaniem uranu w zakładach położonych koło Kum _ - głosi komunikat rosyjskiej dyplomacji.

_ Zmuszeni jesteśmy stwierdzić, że Iran nadal ignoruje prośby i niepokoje wspólnoty międzynarodowej _, która obawia się irańskiego programu nuklearnego - informuje rosyjski MSZ.

Moskwa zwraca jednak uwagę, że Teheran uprzedził Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) o planach dotyczących wzbogacania uranu _ w wymaganym terminie _, a _ wszystkie materiały radioaktywne (w kompleksie Fordo) są pod kontrolą MAEA _.

Przedwczoraj MAEA potwierdziła, że Iran rozpoczął wzbogacanie uranu w podziemnym kompleksie nuklearnym Fordo i że materiał atomowy jest pod nadzorem MAEA. USA uznały, że wzbogacenie uranu do 20 proc. będzie _ eskalacją _ naruszania przez Iran zobowiązań.

Również przedwczoraj Francja surowo skrytykowała Iran za _ szczególnie poważne _ naruszenie prawa międzynarodowego w związku z rozpoczęciem wzbogacania uranu w Fordo. Kompleks ten znajduje się bunkrze we wnętrzu góry koło świętego miasta szyitów Kum w północnym Iranie.

Iran od miesięcy utrzymywał, że przygotowuje przeniesienie produkcji uranu wysoko wzbogaconego do Fordo ze swych głównych zakładów wzbogacania w Natanz, czemu miałby towarzyszyć znaczny wzrost wydajności.

Decyzja Teheranu, by uruchomić podziemny kompleks nuklearny - zapewniający lepszą ochronę przed jakimikolwiek ewentualnymi nieprzyjacielskimi atakami - może utrudnić wysiłki dyplomatyczne na rzecz pokojowego rozwiązania wieloletniego konfliktu wokół irańskiego programu atomowego.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy twierdzą, iż Iran zmierza do uzyskania zdolności produkowania broni jądrowej. Teheran utrzymuje natomiast, że chce wytwarzać wyłącznie paliwo do elektrowni atomowych oraz radioizotopy do użytku medycznego.

Czytaj więcej o atomie w Iranie
Iran będzie rozmawiał o atomie. Ale tam... Minister Ali Akbar Salehi powiedział, że Iran przystał na turecką propozycję goszczenia uczestników takich rozmów.
Iran pokaże swoje reaktory? Jest zaproszenie Wypowiedź irańskiego ambasadora o możliwej wizycie atomowych inspektorów sugeruje, że Iran ma zamiar odnieść się do zarzutów wobec swojego programu.
Nowe zakłady atomowe w Iranie. Dla rolnictwa Nowa centrala atomowa powstaje w prowincji Isfahan, a jej inauguracja jest przewidziana za trzy lata.
Tagi: atom w iranie, rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz