Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Rosjanie próbują obejść cypryjskie ograniczenia w bankach"

0
Podziel się:

Rosjanie mający depozyty w bankach na Cyprze próbują omijać ograniczenia dotyczące pobierania środków z kont i przesyłania pieniędzy - pisze dzisiejszy Financial Times.

"Rosjanie próbują obejść cypryjskie ograniczenia w bankach"
(VasilySmirnov/iStockphoto)

Rosjanie mający depozyty w bankach na Cyprze próbują omijać ograniczenia dotyczące pobierania środków z kont i przesyłania pieniędzy - pisze dzisiejszy _ Financial Times _. Na restrukturyzacji systemu bankowego w tym kraju Rosjanie mogą stracić nawet 4 mld euro.

Większość depozytów powyżej 100 tys. euro w banku Laiki oraz Bank of Cyprus, który przejdzie restrukturyzację i wchłonie dobre aktywa Laiki, należy do rosyjskich właścicieli, co oznacza, że rosyjskie firmy i indywidualni depozytorzy poniosą lwią część kosztów planu ratunkowego dla Cypru - powiedziała _ FT _ osoba bliska tej sprawie.

Według niej rosyjscy klienci tych dwóch banków mogą stracić 3,5-4 mld euro. Z kolei zdaniem analityka bankowego agencji Moody's w Moskwie Jewgienija Tarzimanowa są to optymistyczne szacunki. Moody's ocenia, że straty będą wyższe.

Rosyjscy klienci innych cypryjskich pożyczkodawców również poniosą straty z powodu wprowadzenia kontroli przepływu kapitału, co w najbliższych miesiącach wstrzyma większość transferów pieniężnych na dużą skalę - pisze _ FT _.

Większość rosyjskich instytucji państwowych na Cyprze najpewniej korzystało z usług Russian Commercial Bank, który jest filią drugiego co wielkości rosyjskiego banku VTB, ale wielu prywatnych biznesmenów wybrało Laiki - powiedział prawnik Dmitrij Afanasiew. Chodzi o właścicieli małych i średnich firm._ - Ci ludzie myśleli, że ich oszczędności są bezpieczne w UE, a padli ofiarą niemieckiego blitzkriegu, przed którym Cypr nie może, a Rosja nie chce ich bronić _ - dodał.

Jak pisze _ FT _, w nadmorskim Limassol na południu wyspy, gdzie mieszka wielu Rosjan, rozmowy koncentrują się na tym, jak fizycznie wyciągnąć środki z zablokowanych kont. Nikołaj, biznesmen z Czelabińska, który w Cyprus Hellenic Bank ma zdeponowane _ ponad 100 tys. euro _, mówi, że w Rosji wyjęcie pieniędzy z zamrożonego konta byłoby łatwe. _ Zadzwoniłbym do menedżera banku, dałbym mu 10 procent i resztę zachowałbym dla siebie. Tutaj to tak nie działa _ - powiedział.

Inni Rosjanie wykazywali się większym zmysłem przedsiębiorczości. Anonimowy rosyjski prawnik, mieszkający na wyspie, wyjaśniał, że można rozłożyć środki na kontach członków rodziny _ i krok po kroku je wycofywać _. _ Cypryjczycy siedzą, czekają i mają nadzieję, że rząd będzie się o nich troszczył. Rosjanie są przyzwyczajeni do troszczenia się o samych siebie _ - dodał.

_ - Jest jedna rzecz, z której słyną Rosjanie. Jesteśmy bardzo pomysłowi _ - powiedział inny właścicieli konta w Laiki. _ Nawet jeśli zasady się zmieniają, to powinienem znaleźć sposób, by je obejść _ - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl
Budowali to 20 lat, a UE zniszczyła w 2 dni Cypryjczycy budowali Usługi finansowe przez 20 lat, a Unia zniszczyła w dwa dni.
Władze Cypru zablokowały konta Rosjan Rosja jest zaniepokojona blokadą swoich pieniędzy w cypryjskich bankach.
Cypr negocjuje z Rosją. Chcą 5 miliardów euro Nieoficjalnie wiadomo, że rząd w Nikozji chce, aby Rosja zgodziła się na odroczenie spłaty kredytu udzielonego Cyprowi w 2011 roku. Chodzi o kwotę 2,5 miliarda euro.
banki
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)