Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosną wpływy z e-myta. System zwróci się...

0
Podziel się:

Za miesiąc suma naliczonych opłat osiągnie poziom miliarda złotych.

Rosną wpływy z e-myta. System zwróci się...
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

W ciągu 13 miesięcy łączne wpływy elektronicznego systemu poboru opłat wyniosły 889 mln zł. Kierowcom wydano około 900 tys. urządzeń pokładowych, a system obejmuje 1890 km dróg krajowych, ekspresowych i autostrad zarządzanych przez GDDKiA.

Od 1 lipca system viaTOLL objął kolejnych 320 km dróg, co przełożyło się na wysokość wpływów. W ostatnim miesiącu system naliczył kierowcom 90 mln zł opłat, mimo że wakacje to sezon niższej aktywności firm transportowych.

Zgodnie z szacunkami operatora systemu viaTOLL, we wrześniu łączna suma naliczonych opłat osiągnie poziom 1 mld zł, a w czwartym kwartale łączne wpływy systemu przekroczą dotychczasowy koszt jego budowy.

Najniższe stawki opłat w systemie viaTOLL przewidziane są dla pojazdów spełniających najbardziej restrykcyjne normy emisji spalin (Euro 5 i Euro 6). Od wielu miesięcy przybywa pojazdów z homologacją Euro 4, Euro 5 i Euro 6, a spada udział starszych pojazdów ciężarowych i autobusów. Nadal najwięcej z nich spełnia normę Euro 3, ale ich przewaga nad pojazdami spełniającymi nowoczesną normę Euro 5 ciągle się zmniejsza.

Coraz więcej obcych rejestracji Nadal rośnie procentowy udział pojazdów zagranicznych zarejestrowanych w systemie viaTOLL. Obecnie ich liczba osiągnęła poziom 35,88 proc. (miesiąc temu - 34,5 proc.). Kierowcy zarejestrowani z systemie viaTOLL nadal w przeważającej większości rozliczają się za pomocą kont przedpłaconych (pre-pay). Tylko co piąty z nich (21,2 proc.) korzysta z kont z odroczoną płatnością (post-pay). Obecnie nie widać, by te tendencje miały się szybko odwrócić.

W lipcu br. do sieci dróg płatnych dołączono kolejne odcinki o łącznej długości 320 km, w tym długie fragmenty DK 91 i DK 92. Po raz pierwszy operator systemu upublicznił informacje o tym, które drogi w systemie są najbardziej obciążone, a tym samym przynoszą najwyższe dochody Krajowemu Funduszowi Drogowemu. Wśród nich są: A4, DK 92, A2, S7, S1, S3, oraz DK 7.

ViaTOLL - system elektronicznego poboru opłat, wprowadzono 1 lipca 2011 roku. Obowiązuje na wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). viaTOLL jest obowiązkowy dla pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autobusów niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej.

Dokładny wykaz i mapa sieci dróg płatnych znajduje się na stronie internetowej www.viatoll.pl. Od 1 czerwca 2012 z systemu mogą dobrowolnie korzystać kierowcy pozostałych pojazdów. Dla nich viaTOLL jest alternatywą dla manualnego sposobu płacenia za korzystanie z wybranych odcinków autostrad płatnych zarządzanych przez GDDKiA.

Czytaj więcej w Money.pl
Ważne zmiany na autostradach. Zapłacimy za... Od dziś kierowcy samochodów osobowych i motocykli muszą płacić za przejazd autostradą A4 Bielany Wrocławskie-Sośnica.
Od dziś zapłacisz więcej na autostradzie Na bramkach w Balicach i Brzęczkowicach trzeba zapłacić 9 złotych, czyli o złotówkę więcej, niż do tej pory.
Gigantyczna kara za e-myto Austriacy słono zapłacą za opóźnienia w budowie systemu poboru opłat.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)