Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bogdan zdrojewski
17.04.2013 14:52

Rośnie budżet programów ministra kultury

Budżet programów ministra kultury jest wyższy o 34 mln zł w stosunku do poprzedniego roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Budżet programów ministra kultury jest wyższy o 34 mln zł w stosunku do poprzedniego roku - poinformował dzisiaj szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski. Najwięcej pieniędzy trafi w tym roku do woj. mazowieckiego - ponad 70 mln zł.

Szef resortu kultury na dzisiejszej konferencji prasowej w Sejmie podsumował działanie programów w latach 2008-12, przedstawił też plany na rok bieżący. Zdrojewski powiedział, że w 2013 roku przyznano 2539 dotacji na łączną kwotę ponad 307 mln zł. To prawie 500 dotacji więcej niż w ubiegłym roku. Wtedy przyznano ich 2087. Rośnie też budżet programów ministra, który jest wyższy o 34 mln zł w stosunku do poprzedniego roku. W roku 2012 budżet ten wynosił 273,7 mln zł, w 2013 - 307,2 mln zł.

Najwięcej pieniędzy z programów ministra kultury trafi w tym roku do województwa mazowieckiego, które otrzyma ponad 70 mln zł. Ministerstwo kultury dofinansowało co trzeci wniosek z tego województwa.

Z mazowieckiego wpłynęło też do resortu najwięcej wniosków. Najmniej wniosków spłynęło z opolskiego. Minister kultury zaznaczył, że wyjątkowo cenne w jego opinii są projekty edukacyjne. Jak mówił, już ponad trzy czwarte wszystkich dofinansowanych wniosków zawiera elementy edukacyjne. Zdrojewski dodał jednocześnie, że czuje _ niedosyt _, ponieważ ciągle za mało jest wniosków zawierających oferty dla najmłodszych dzieci.

Nowy system elektroniczny, dzięki któremu beneficjenci mogą na bieżąco sprawdzać poprawność wprowadzonych danych w składanych wnioskach do programów ministra kultury, skutkuje rosnącą aktywnością interesantów składających pisma w innych sprawach. Za pośrednictwem Elektronicznego Biura Obsługi Interesanta można też bowiem wnioskować o dofinansowanie także w ramach Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Wieloletniego Programu Rządowego KULTURA +.

Od początku 2013 r. do ministerstwa kultury wpłynęło drogą elektroniczną ponad 4,5 tys. pism i wniosków. Dla porównania - w roku 2009 pism przesłanych drogą elektroniczną było ™4,4 tys., czyli mniej niż przez trzy pierwsze miesiące roku 2013.

Dzięki programom ministra kultury i dziedzictwa narodowego można ubiegać się o dofinansowanie rozmaitych projektów kulturalnych i artystycznych np. festiwali, przeglądów, wydawnictw.

Programów jest osiem: Wydarzenia artystyczne, Kolekcje, Promocja literatury i czytelnictwa, Edukacja, Obserwatorium kultury, Dziedzictwo kulturowe, Rozwój infrastruktury kultury i Promesa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Większość programów składa się z tzw. priorytetów, w ramach których można składać wnioski o dofinansowanie konkretnych projektów - są to np. priorytety _ Ochrona i cyfryzacja dziedzictwa kulturowego _, _ Ochrona zabytków _, _ Wspieranie działań muzealnych _. Priorytetów jest 23.

Czytaj więcej w Money.pl
Tutaj cięć nie będzie. Wydatki mocno w górę Mimo proponowanych cięć w unijnej kasie na lata 2014-20 ministrowie kultury "27" osiągnęli dziś w Brukseli porozumienie ws. programu "Kreatywna Europa".
Dotacje z UE dla polskiej kultury wynoszą już 2 miliardy złotych W ramach programu na lata 2007-2013 do realizacji skierowano 64 projekty, a do tej pory w całej Polsce oddano do użytku 21 nowych lub wyremontowanych obiektów.
Minister ogłosił budżet na przyszły rok 241 mln zł - to budżet programów ministra kultury i dziedzictwa narodowego na rok 2013. Nowością jest priorytet Ochrona i cyfryzacja dziedzictwa kulturowego.
Tagi: bogdan zdrojewski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz