Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rośnie koalicja skarżących Rosję w WTO

0
Podziel się:

Stany Zjednoczone planują przyłączyć się do sprawy, którą Unia
Europejska wnosi w związku z pobieraną przez ten kraj opłatą recyklingową

Rośnie koalicja skarżących Rosję w WTO
(PAP/EPA)

_ Stany Zjednoczone planują przyłączyć się do sprawy, którą Unia Europejska wnosi w związku z pobieraną przez ten kraj opłatą recyklingową od importowanych samochodów _ - poinformował negocjator handlowy USA Michael Froman.

_ Przeciwko Rosji wniesiono do WTO skargę w kwestii opłaty recyklingowej i my przyłączymy się do niej _ - powiedział Froman na posiedzeniu w Izbie Reprezentantów Kongresu USA.

UE złożyła w lipcu skargę, uważając, że Rosja nakładając opłatę recyklingową jedynie na auta z importu, bezprawnie chroni swoich producentów samochodów. Jest to pierwsza sprawa UE przeciwko Rosji, która jest członkiem WTO zaledwie od sierpnia 2012 roku.

Według zasad WTO dyskryminowanie produktów importowanych jest zabronione. Moskwa miała czas do 1 lipca na zniesienie kontrowersyjnej opłaty, jednak nie uczyniła tego i sprawa trafi do WTO. Jeśli konsultacje nie przyniosą rezultatu i Rosja nie zaproponuje satysfakcjonującego rozwiązania, UE zwróci się do WTO o rozstrzygnięcie sprawy, a Moskwę mogą spotkać handlowe sankcje.

Rosja wprowadziła opłatę recyklingową od importowanych samochodów 1 września 2012 roku w kilka dni po przystąpieniu do WTO. Opłata wynosi od 420 do 2700 euro za nowe samochody i od 2600 do 17200 za samochody starsze niż trzy lata.

Taryfy na importowane samochody były największym punktem spornym w trwających 18 lat negocjacjach Rosji w sprawie wstąpienia do WTO. Moskwa zgodziła się na obniżkę, lecz UE uważa, że opłata recyklingowa od samochodów importowanych faktycznie ją znosi.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia Europejska pozywa Rosję. Za co? Sprawa, która dotyczy rosyjskich opłat recyklingowych na samochody rozegra się na forum Światowej Organizacji Handlu WTO.
Putin o Snowdenie: Zaprzestaje działalności USA anulowały paszport Snowdena, który od 23 czerwca przebywa na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo, po przylocie z Hongkongu.
Co ze strefą wolnego handlu? Trwają rozmowy Negocjatorzy Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych są zadowoleni z przebiegu rozmów na temat utworzenia strefy wolnego handlu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)