Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rośnie liczba plajtujących firm, ale...

0
Podziel się:

W kwietniu w Polsce upadłość ogłosiło 70 przedsiębiorstw. To o 11,1 proc.
więcej niż w marcu - poinformowała Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

Rośnie liczba plajtujących firm, ale...
(endostock - Fotolia.com)

W kwietniu w Polsce upadłość ogłosiło 70 przedsiębiorstw. To o 11,1 proc. więcej niż w marcu - poinformowała Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Szacuje ona, że w 2014 r. zbankrutować może około 787 firm, czyli o 11,2 proc. mniej niż w ubiegłym roku.

Opierając się na danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego KUKE wyliczyła, że w porównaniu do kwietnia 2013 r. liczba upadłości zmniejszyła się o 15,7 proc.

Ekonomiści Korporacji prognozują, że w całym 2014 r. upadnie około 185 firm prowadzonych w postaci indywidualnej działalności gospodarczej, co oznaczałoby spadek o 8,4 proc. wobec 2013 r., kiedy upadły 202 takie firmy. Natomiast w drodze prawa upadłościowego i naprawczego działalność zakończyć mogą 602 spółki prawa handlowego, czyli w ujęciu rok do roku o 12 proc. mniej.

KUKE szacuje, że w całym 2014 r. liczba upadłości wyniesie ogółem 787, czyli 11,2 proc. mniej niż w 2013 r., gdy upadło 886 firm. Ekonomiści zaznaczyli, że swoje szacunki oparli na założeniu, że w tym roku nasza gospodarka będzie rosła w tempie 3,2 proc. PKB, a wskaźnik rentowności obrotu netto firm sięgnie 4,5 proc.

Z danych zebranych przez KUKE wynika, że kwiecień był kolejnym miesiącem, gdy pierwsze miejsce wśród branż o największym natężeniu upadłości zajmowała budowlanka. _ W ciągu miesiąca natężenie upadłości w tej branży uległo zmniejszeniu z 3,46 proc. na 3,37 proc. W analogicznym okresie 2013 r. natężenie upadłości wynosiło 3,44 proc. _ - podali eksperci KUKE. Zaznaczyli, iż mimo że poziom tego wskaźnika jest wysoki, to radykalnie się on obniżył. Jeszcze w październiku ub.r. sięgał 3,82 proc. Branża po ciężkim kryzysie powoli poprawia wyniki. Pociągnie za sobą w górę wiele powiązanych ze sobą branż, takich jak produkcja materiałów budowlanych, branża produkująca wyroby z drewna, czy meblarska - przewidują ekonomiści Korporacji.

W branży produkującej maszyny i urządzenia natężenie upadłości zwiększyło się w ciągu miesiąca z 1,76 proc. do 2,09 proc. Rok wcześniej wskaźnik wynosił 1,15 proc. _ Jest to efekt minionego spowolnienia. Przedsiębiorstwa będące klientelą przedmiotowej branży bądź to zbankrutowały lub zawiesiły działalność, bądź wstrzymały się z inwestycjami w okresie bessy. To co teraz widzimy, jest echem wydarzeń sprzed roku _ - tłumaczą ekonomiści KUKE. Dodali, że wraz z odrodzeniem się koniunktury odrodzą się inwestycje w maszyny i urządzenia, dlatego obecne problemy tej branży należy traktować jako przejściowe.

W kwietniu natężenie upadłości zwiększyło się też wśród firm produkujących wyroby z drewna - do 1,88 proc., wobec 1,73 proc. w marcu br. Podobną sytuację odnotowano w branży związanej z magazynowaniem i działalnością pocztową. Tu w ciągu miesiąca natężenie upadłości wzrosło z 1,68 proc. do 1,86 proc.

W ujęciu miesięcznym KUKE nie odnotowała natomiast wzrostu bankructw w branży związanej z działalnością finansową i ubezpieczeniową - wskaźnik wciąż wynosi 1,78 proc. Liczba upadłości nie rosła też wśród hoteli i restauracji.

Korporacja przeanalizowała też, jak zmieniała się liczba upadłości w odniesieniu do poszczególnych województw. _ Najwyższy stosunek upadłości przedsiębiorstw w odniesieniu do liczby średnich i dużych firm w danym województwie wystąpił w województwie dolnośląskim i wynosił 2,12 proc. Następne w kolejności województwa charakteryzujące się wysokim natężeniem upadłości to: zachodniopomorskie (1,76 proc.), świętokrzyskie (1,73 proc.), małopolskie (1,50 proc.) i mazowieckie (1,37 proc.) _ - wskazano w komunikacie.

Dodano, że najmniejsze natężenia upadłości odnotowano w województwach: wielkopolskim (0,96 proc.), łódzkim (0,91 proc.), podkarpackim (0,89 proc.), podlaskim (0,83 proc.), lubelskim (0,72 proc.), warmińsko - mazurskim (0,71 proc.) oraz pomorskim (0,61 proc.).

_ Pogorszenie sytuacji w ciągu miesiąca zanotowano w sześciu województwach. Największy wzrost natężenia zanotowano w województwie zachodniopomorskim (z 1,57 proc. na 1,76 proc.) oraz w województwie świętokrzyskim (z 1,56 proc. na 1,73 proc.). Sytuacja poprawiła się w siedmiu województwach, z czego najbardziej w województwie warmińsko - mazurskim (z 0,96 proc. na 0,71 proc.) i podkarpackim (z 1,07 proc. na 0,89 proc.). W pozostałych trzech województwach sytuacja nie uległa zmianie _ - wskazano.

Czytaj więcej w Money.pl
Dowód na koniec kryzysu? Mniej plajtujących firm Eksperci szacują, że w 2014 roku z rynku zniknie blisko 790 firm. Najtrudniej jest w branżach...
W tym roku upadnie niemal tysiąc firm W styczniu 2014 roku upadłość ogłosiło 61 firm, co oznacza wzrost o 17,3 procent miesiąc do miesiąca, a w ujęciu rocznym spadek o 29,1 procent.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)