Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rośnie ryzyko globalnej recesji

0
Podziel się:

Światowe rynki finansowe są stabilne, ale ryzyko gwałtownego pogorszenia koniunktury zwiększa się, wynika z raportu IMF.

Rośnie ryzyko globalnej recesji
(PAP / EPA)

Światowe rynki finansowe są stabilne, ale ryzyko gwałtownego pogorszenia koniunktury rośnie, wynika z raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF).

Wysokie ceny ropy oraz zastój w budownictwie w USA - to największe zdaniem IMF zagrożenia dla globalnego wzrostu. Niebezpieczna jest też możliwość załamania się kursu dolara na skutek rosnącego deficytu handlowego USA.

Półroczny raport opublikowano przed planowanym na 19 września corocznym spotkaniem IMF i Banku Światowego w Singapurze. Już teraz w azjatyckiej metropolii obradują przedstawiciele najbogatszych krajów należących do G-7.

IMF jest zaniepokojony ogromną dysproporcją w bilansie handlowym poszczególnych krajów. Raport został opublikowany po wczorajszych doniesieniach o rekordowo wysokiej nadwyżce w handlu zagranicznym Chin, _ W ostatnich latach spotkania IMF i Banku Światowego prowokowaly masowe, często brutalne, manifestacje. Mimo protestów organizacji pozarządowych władze Singapuru nie zniosły obowiązującego w mieście zakazu demonstracji ulicznych. Dlatego alterglobaliści zgromadzili się na pobliskiej wyspie Batam, należącej do Indonezji. Policja zgodziła się na manifestację około tysiąca osób. _która w sierpniu wyniosła 19 mld dol. Równocześnie rośnie deficyt w gospodarce amerykańskiej. Różnica między eksportem a importem USA sięga już 64 mld dol.

Brak równowagi spowodowany jest częściowo przez niedowartościowanego juana. Dlatego IMF w raporcie zaapelował do państw azjatyckich o większą elastyczność kursu walut.

Największa gospodarka kupuje też coraz więcej surowców z Rosji i Arabii Saudyjskiej - największych eksporterów gazu i ropy.

Jak na razie wiara międzynarodowych inwestorów w amerykańskie rynki i dolara dają nadzieję na naturalne przystosowanie się globalnej gospodarki do niezrównoważonego handlu. Firmy mają bardzo stabilne fundamenty, nie są przewartościowane, a główne instytucje finansowe są dochodowe, zauważa w raporcie IMF

"W takich warunkach warto się zastanowić, czy przypadkiem rynki finansowe nie zaregaują na bardziej niesprzyjające wydarzenia w sposób, który by raczej zwiększył niż ograniczył pojawiające się ryzyko", konkludują autorzy raportu.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy, którego zadaniem jest nadzór nad światowym systemem finansowym, jest ostatnio krytykowany za anachroniczną strukturę sprzed 50 lat. Kraje rozwijające się, takie jak Brazylia czy Chiny, mają w organizacji nieproporcjonalnie mało głosów.

Dlatego IMF chce na wrześniowym spotkaniu przedstawić projekt zwiększenia udziału w organizacji czterech krajów: Chin, Południowej Korei, Turcji i Meksyku. Propozycji sprzeciwiły się jednak Indie, którym, chociaż przychylne idei dowartościowania krajów rozwijających się, nie podoba się, że znalazły się poza czwórką._ _

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)