Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rostowski - najgorszy minister finansów w 20-leciu

0
Podziel się:

SLD przedstawił wyniki sondy internetowej dotyczącej kłamstw Rostowskiego.

Rostowski - najgorszy minister finansów w 20-leciu
(PAP/Tomasz Gzell)

Sejm rozpoczął debatę nad wnioskiem o odwołanie ministra finansów Jacka Rostowskiego. SLD, które złożyło wniosek, zarzuca Rostowskiemu m.in. _ doprowadzenie do zapaści finansów publicznych _.

Aktualizacja 13:57

Według Sojuszu Rostowski to _ najgorszy minister finansów w ostatnim 20-leciu _, który m.in. _ jest odpowiedzialny za tsunami cenowe, które ma miejsce w ostatnim czasie _. W ocenie SLD szef resortu finansów jest też odpowiedzialny za wzrost deficytu sektora finansów publicznych.

Sojusz zarzucił też ministrowi finansów m.in. to, że _ odpowiada za przerzucenie kosztów wychodzenia z kryzysu i własnych błędów w zaniechaniu koniecznych reform na barki najuboższych , przy pełnej - w ocenie SLD - ochronie najlepiej sytuowanych. _

Sojusz Lewicy Demokratycznej przedstawił wyniki sondy internetowej dotyczącej _ kłamstw ministra finansów _. Swoje głosy internauci oddawali na stronie www.klamstwarostowskiego.pl. Głos oddało 70 tysięcy internautów.

Z sondy wynika, że za największą niezrealizowaną obietnicę Jacka Rostowskiego jest uważane obniżenie stopy bezrobocia. Sławomir Kopyciński z SLD mówi, że w Polsce liczba osób bez pracy wciąż się zwiększa, a minister finansów obiecywał, że bezrobocie spadnie do poziomu 8,5 procent.

- _ 13,2 procent - dla porównania w Niemczech 7,6, w Czechach 9,6 czy w podobno w pogrążonych w kryzysie Węgrzech 11,2 proc. Dziś dwa miliony Polaków wyjechało za granicę, budują dobrobyt Wielkiej Brytanii, Holandii, Norwegii, Szwecji _- wylicza Kopyciński.

POSŁUCHAJ POSŁA KOPYCIŃSKIEGO:

Zaznaczył, że opozycja _ otwiera oczy rządu _ na problemy przeciętnych Polaków, których ten nie chce dostrzec. Jego zdaniem to rząd, a nie spekulanci, ponosi odpowiedzialność za drożyznę. Ocenił też, że przerzucono koszty wychodzenia z kryzysu na najuboższych.

Kopyciński mówił, że w ciągu czterech lat, od kiedy władzę przejęła koalicja PO-PSL, cena metra sześciennego gazu wzrosła o 25 proc., a energia elektryczna podrożała o 38 proc., woda o 60 proc., węgiel o 46 proc. - _ O ile w tym okresie wzrosły pensje, wzrosły świadczenia? _ - pytał poseł, zaznaczając, że średnio koszty opłacenia rachunków wzrosły o 40 proc.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/140/t137868.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bank;swiatowy;polska;gorsza;od;rumunii,246,0,816374.html) Bank Światowy: Polska gorsza od Rumunii
Poseł obarczył Rostowskiego odpowiedzialnością za pogłębiające się obszary biedy. Wskazał, że 2 miliony polskich dzieci straciło prawo do zasiłków, bo zamrożono kryterium dochodowe uprawniające do pomocy. - _ Wbrew temu co rząd twierdzi, wciąż spada siła nabywcza świadczeń i płac _ - mówił.

Zarzucił Rostowskiemu, że myśli tylko w perspektywie wyborów: samorządowych, prezydenckich, parlamentarnych, a jego polityka to nie walka z kryzysem, tylko administrowanie nim. - _ Swoim następcom minister Rostowski zostawi tylko długi. Coraz większą część przychodów budżetowych trzeba wydawać na obsługę zadłużenia _ - mówił.

Marek Wikiński przypominał z kolei, że minister Jacek Rostowski zapowiedział obniżenie deficytu budżetowego oraz obciążeń fiskalnych.

- Przypomnijmy hasło z jakim Platforma wygrała wybory parlamentarne. Miało być trzy razy 15. A mamy najwyższa stawkę podatku VAT w Europie i podwyżki stawek podatkowych -
powiedział poseł SLD.

Jacek Rostowski to najlepszy minister na trudne czasy - przekonywał w Sejmie szef klubu PO Tomasz Tomczykiewicz w czasie debaty nad odwołaniem ministra finansów.

Jak mówił szef klubu PO, w czasie kryzysu minister Rostowski ochronił oszczędności w bankach i ciął wydatki. - _ Nie musieliśmy obniżać emerytur, uniknęliśmy w Polsce masowych demonstracji, zniszczeń i podpaleń, jak było za granicą w obliczu kryzysu _ - powiedział Tomczykiewicz.

Podkreślił, że w 2008 r. minister poszedł drogą oszczędności, a nie zwiększania wydatków i deficytu, czego żądała wtedy opozycja. - _ Powiedzcie, kiedy oszukiwaliście Polaków. Czy wtedy, gdy żądaliście podniesienia deficytu, czy teraz, gdy żądacie jego obniżania _ - pytał Tomczykiewicz.

Zaznaczył, że w najbliższych latach deficyt zostanie ograniczony o 66 mld zł, co uczyni z Polski europejskiego lidera w ograniczaniu stopnia zadłużenia państwa. - _ Żeby dobrze prowadzić politykę gospodarczą w Polsce, należy robić dokładnie odwrotnie niż proponuje opozycja _ - oświadczył szef klubu PO.

Jak mówił, sukcesem jest dzisiejsza sytuacja Polski oraz m.in. to, że w czasie kryzysu wzrastały emerytury i płace nauczycieli. Podkreślał, że zagraniczne instytucje finansowe doceniają ministra finansów, inwestując w kraju swoje pieniądze. - _ Bardziej ufam ich ocenom niż ocenom opozycji _ - dodał Tomczykiewicz.

Zakończył swoje wystąpienie stwierdzeniem, że każde ugrupowanie obecne teraz na sali sejmowej miało już możliwość rządzenia. - _ Polacy to widzą, analizują i oceniają. Rząd Donalda Tuska to najlepsza propozycja na przyszłość _ - powiedział Tomczykiewicz.

We wtorek posłowie z sejmowej komisji finansów zarekomendowali Sejmowi odrzucenie wniosku. PiS, SLD i PJN poprą wniosek o odwołanie Rostowskiego; koalicja PO-PSL zapowiada, że będzie go bronić. Głosowanie ma odbyć się w czwartek.

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna z PO uważa, że wnioski o odwołanie ministra Rostowskiego i Aleksandra Grada (co postuluje PiS) mają podłoże czysto polityczne.

- _ Wolałbym, żeby debata w Sejmie była merytoryczna i żeby opozycja prezentowała projekty programowe, pomysły ustaw. Żeby debata była merytoryczna a nie tylko personalna _- stwierdził Schetyna

POSŁUCHAJ MARSZAŁKA SEMU:

Zwolennicy odwołania ministrów muszą zgromadzić podczas głosowania co najmniej 231 głosów. Głosowanie zaplanowano na jutro.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/170/t138154.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/ekonomisci;ocenili;rostowskiego;minister;na;troje;z;plusem,209,0,818129.html) Ekonomiści ocenili Rostowskiego: Minister na tróję z plusem Najsłabszą notę szef resortu finansów dostał za zmiany w OFE. Najlepiej radził sobie z kryzysem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t124005.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/zwolinski;jest;dziedzina;w;ktorej;rostowski;jest;prymusem,240,0,818416.html) Zwoliński: Jest dziedzina, w której Rostowski jest prymusem Ekonomiści nie docenili talentów gimnastycznych ministra finansów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/152/t137880.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dlug;publiczny;niebezpiecznie;blisko;progu,172,0,818092.html) Dług publiczny niebezpiecznie blisko progu Ministerstwo Finansów szacuje, że w 2010 roku polski dług publiczny wyniósł 53 procent.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)