Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rostowski najlepszym ministrem finansów dla The Banker

0
Podziel się:

To trzecie wyróżnienie za politykę w czasie kryzysu.

Rostowski najlepszym ministrem finansów dla The Banker
(kprm.gov.pl)

**Nagrodę dla najlepszego ministra finansów za rok 2009 przyznaje miesięcznik bankowo-finansowy _ The Banker _, który należy do grupy publikacji biznesowych _ Financial Times _. To trzecie wyróżnienie przyznane polskiemu ministrowi finansów za jego politykę w czasie kryzysu.

Wypowiadając się w siedzibie redakcji _ FT _ Jacek Rostowski powiedział, że dzięki zrozumieniu rządu polska gospodarka stała się przykładem dla innych krajów. _ Obcięcie wydatków, gdy rządy innych państw zwiększały je, a następnie podjęcie działań prowadzących do zwiększenia przychodów podatkowych (o 2,2 pkt proc. PKB w długim okresie), to kierunek, w którym teraz podążają inne państwa _ - zaznaczył Rostowski.

_ - Ci sami ekonomiści, którzy przed rokiem doradzali zwiększenie wydatków państwa dla pobudzenia gospodarki, obecnie radzą ich obcięcie. Nie posłuchałem ich przed rokiem w przekonaniu, że długofalowy interes gospodarki polskiej wymaga innych działań _ - dodał.

Redaktor miesięcznika _ Banker _ Brian Caplen przypomniał, że jeszcze rok temu obraz polskiej gospodarki odmalowywany był w czarnych barwach: prognoza spadku PKB sięgała 3 proc., mówiono o wycofywaniu kapitału z Polski przez zagraniczne banki i o protekcjonizmie, który zaszkodzi polskiemu eksportowi._ _

Wcześniej, za swoją politykę wobec kryzysu Rostowski został wyróżniony w październiku 2009 r. przez serwis finansowy Emerging Markets, a w grudniu przez The Warsaw Voice.
_ - Mimo tych hiobowych wieści minister Rostowski zachował spokój i w trudnych okolicznościach podjął twarde, lecz słuszne decyzje _ - wskazał Caplen.

Caplen pochwalił Rostowskiego za jaśniejsze wytyczenie terminarza dochodzenia Polski do EMU, utrzymania zaufania inwestorów i elastyczną linię kredytową z MFW, która dla polskiej gospodarki pełni funkcję polisy ubezpieczeniowej w okresie rynkowych perturbacji.

Raporty Money.pl
*Za dziurę w budżecie zapłacimy miliardy odsetek * Każdy miliard złotych deficytu w państwowej kasie kosztuje podatników ponad 260 milionów złotych. Cała dziura w budżecie na 2009 rok będzie kosztować 7,1 miliarda złotych. Spłacimy ją dopiero w 2029 roku.
*Rząd załata dziurę w ZUS pieniędzmi z drugiego filaru? * Odkładanie w ZUS wciąż opłaca się bardziej, niż w najlepszym funduszu emerytalnym - wynika z analizy Money.pl. Jolanta Fedak, szefowa resortu pracy chce zabrać OFE część składek i zostawić pieniądze na koncie państwowego ubezpieczyciela.
*Dziura w ZUS rośnie. Coraz trudniej będzie ją zasypać * W najbliższych latach niedobór w kasie ZUS sięgnie 70 mld zł. Mimo rosnących wpływów z naszych składek. Tylko w tym roku budżetowe dopłaty do ZUS i KRUS sięgną 80 miliardów złotych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)