Notowania

dług publiczny
27.01.2010 08:56

Rostowski: Nie będziemy wyznaczać konkretnej daty dla euro

Rok 2015 jest realny, ale nie mamy jeszcze dokładnego planu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

_ - Premier powiedział, że rok 2015 jest realny. Ale nie będziemy teraz ustalali daty wejścia. Mamy wystarczająco dużo innych spraw do uporządkowania. Gdy je raz uporządkujemy, to będziemy mogli skonstruować realny plan przystąpienia do strefy euro w ciągu dwóch, trzech lat _ - powiedział minister finansów Jacek Rostowski.

Potrzebne jest do tego ograniczenie długu publicznego, a do tego z kolei potrzeba wprowadzenia rozwiązań z programu rozwoju i konsolidacji finansów publicznych.

_ - Nie może być tak, że redefinicja długu publicznego jest podjęta po to, żeby uniknąć przekroczenia progu 55 proc. w relacji do PKB _ - powiedział Rostowski w Programie Trzecim Polskiego Radia._ - Najpierw musimy wprowadzić rozwiązania z programu rozwoju i konsolidacji finansów publicznych, żeby nikt nie mógł pomyśleć, że chcemy coś ukryć _ - dodał.

Zdaniem Rostowskiego, jest jeszcze za wcześnie, żeby wprowadzać do planu rozwoju i konsolidacji finansów publicznych projekt zmiany wysokości składki przekazywanej do OFE.

_ - Program będzie dotyczył innych aspektów systemu emerytalnego i innych elementów wzmacniających sytuację finansów publicznych. Debata jest jeszcze za mało dojrzała, żebyśmy mogli wprowadzić to do planu _ - powiedział.

Wśród propozycji resortu pracy do planu konsolidacji finansów publicznych znalazło się zmniejszenie część składki emerytalnej, która trafia do Otwartych Funduszy Emerytalnych z 7,3 proc. pensji obecnie do 3 proc.

Rostowski powiedział, że plan rozwoju i konsolidacji finansów publicznych przewiduje dwa horyzonty działania.

- _ Pierwsza część będzie dotyczyć momentu, gdy osiągniemy tę relację deficytu sektora finansów publicznych do PKB na poziomie 3 proc. lub trochę niższym. Część ta będzie bardziej restrykcyjna, choć będzie ograniczała wzrost wydatków, a nie oznaczała cięcia. Będzie to rozwiązanie na pierwsze 4 lata. Druga część, już na wiele lat, będzie mniej restrykcyjna i będzie oznaczać dalszy, ale już powolniejszy spadek deficytu _ - dodał.

W piątek premier Donald Tusk ma zaprezentować plan rozwoju i konsolidacji finansów publicznych.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: dług publiczny, dług, publiczny, euro, rostowski, rząd, tusk, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz