Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rostowski: Nie straszcie Polaków widmem krachu

0
Podziel się:

Stabilność polskich finansów publicznych jest zagwarantowana - zapewnia minister finansów.

Rostowski: Nie straszcie Polaków widmem krachu
(PAP/Paweł Supernak)

Minister finansów przestrzegł podczas sejmowej debaty na temat kryzysu finansowego, przed straszeniem Polaków widmem załamania rynków finansowych.

Jacek Rostowski zapewnił w Sejmie, że budżet na 2009 rok gwarantuje stabilność polskiej gospodarki. Budżet zakłada między innymi ograniczenie deficytu, co zdaniem ministra znacząco zwiększa wiarygodność Polski jako dłużnika. Według ministra jest to szczególnie ważne, zwłaszcza sytuacji, gdy mamy do czynienia z zawirowaniami w światowej gospodarce. Jacek Rostowski przypomniał też o niedawnej deklaracji premiera Donalda Tuska, który zapowiedział przygotowania do wejścia Polski do strefy euro. To - według ministra - ważna wskazówka dla inwestorów, co do kierunków polityki finansowej obecnego rządu.

Jacek Rostowski przypomniał o ustawach, które mają wzmocnić polski system finansowy. Chodzi o wprowadzenie rozwiązań zgodnych z dyrektywą o instrumentach finansowych. Ustawy, które mają zabezpieczać głównie interesy drobnych inwestorów, zostały przegłosowane przez Sejm i czekają w tej chwili na podpis prezydenta. Dodatkowo nad finansami ma czuwać Komisja Stabilności Finansowej, którą stworzono na podstawie porozumienia między Ministerstwem Finansów, NBP i Komisji Nadzoru Finansowego. Jej powołanie zakłada ustawa przyjęta przez Sejm w ubiegłym tygodniu.

Minister finansów odkreślił, że dotychczasowe wstrząsy na rynkach światowych nie odbiły się dramatycznie na polskich finansach. Zdaniem ministra Rostowskiego, świadczy to o wyjątkowo dobrej sytuacji polskiej gospodarki. Świadczą o tym chociażby bardzo dobre wskaźniki ekonomiczne i wysokie zaufanie inwestorów do naszego kraju.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)