Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rostowski o OFE: Kilka spraw trzeba wyjaśnić

0
Podziel się:

To wyważone, precyzyjne rozwiązanie bez nacjonalizacji. Tak rządowe plany zmian w OFE reklamuje Jacek Rostowski.

Rostowski o OFE: Kilka spraw trzeba wyjaśnić
(Witold Rozbicki/REPORTER)

_ To wyważone, precyzyjne rozwiązanie bez nacjonalizacji. _Tak rządowe plany zmian w OFE reklamuje Jacek Rostowski. Jak mówił na konferencji prasowej, rząd zostawia wszystkie inwestycje w akcje w rękach obecnych OFE.

- _ Rozwiązanie, które wybraliśmy jest wyważonym rozwiązaniem niezmiernie skomplikowanego problemu _ - przekonywał Rostowski. Dodał, że w ten sposób rządowi w precyzyjny sposób udaje się naprawić istotne błędy obecnego systemu bez tworzenia nowych zagrożeń.

Rząd zdecydował, że środki obligacyjne OFE zostaną przeniesione na subkonto w ZUS, natomiast akcyjne pozostaną w Funduszach. Obywatele będą mieli trzy miesiące na wybór - subkonto czy OFE.

-_ To rozwiązania korzystne dla Polaków _ - podkreśla minister Rostowski. Zdaniem wicepremiera Polacy od początku powinni byli mieć wybór, czy chcą oszczędzać w OFE, czy nie._ - Uważam, że to była niesprawiedliwość dziejowa, że możliwość wyboru dano tylko starszym płatnikom _ - mówi premier Rostowski. Jego zdaniem, korzyścią tego rozwiązania jest to, że wybór OFE będzie świadomy.

Brak wyboru w tym czasie oznacza przeniesienie ich do ZUS. Proces przenoszenia na subkonto ma się rozpocząć 10 lat przed emeryturą. Dzięki temu zmiany mają być bezpieczne dla obywateli. To jest tak zwany suwak bezpieczeństwa, który zabezpiecza przed sytuacją, w której przy dużych wahaniach na rynku emerytury osób kończących pracę w podobnym okresie, będą się bardzo od siebie różnić. Chodzi o tak zwane ryzyko _ złej daty _ - wyjaśnił minister.

- _ Suwak bezpieczeństwa, przesuwając aktywa zgromadzone do ZUS na subkonto przez ostatnie dziesięć lat przed przejściem na emeryturę osoby ubezpieczonej, ale w proporcjonalnych transzach, zapewnia, że to ryzyko złej daty będzie uniknione _ - mówi premier.

Zmian będzie jednak dużo więcej. Wątpliwości budzi przede wszystkim decyzja o umorzeniu części obligacyjnej. Ale zdaniem ministra, co innego jest ważne. - _ Najważniejszą rzeczą jest to, że zostawiamy wszystkie inwestycje w akcje w rękach obecnych OFE i w zarządzaniu obecnych PTE _ - mówił Rostowski.

- _ To oznacza, że nie przeprowadzamy żadnej nacjonalizacji czy renacjonalizacji spółek prywatnych. Nie po to przez 20 lat prywatyzowaliśmy polską gospodarkę, żeby teraz niechcący, czy w ramach rozwiązania problemu OFE, znowu ją w jakikolwiek sposób nacjonalizować _ - dodał.

Oddając głos wiceminister Leszczynie, premier Rostowski powiedział, że od wielu lat postulowane było uwolnienie OFE. To dzieje się właśnie teraz. - _ Znosimy benchmark, znosimy mechanizm niedoboru, OFE będą konkurować między sobą, co poprawi efektywność inwestycji _ - uważa wiceminister Leszczyna.

O aspektach ściśle rynkowych mówi wiceminister Kowalczyk. - _ Od paru miesięcy rynek obligacji jest poddany wstrząsom ze względu na amerykańską deklarację wyjścia z polityki luzowania. Także polski rynek już wycenił ryzyko związane ze zmianą w OFE _ - uważa minister Kowalczyk. -_ Mamy przemyślane strategie dotyczące finansowania reszty naszego długu publicznego _ - zapewnia.

Oto wszystkie zmiany w systemie emerytur

Czytaj więcej w Money.pl
Rewolucja w OFE. _ Krok na skróty _, _ łupienie obywateli _ Donald Tusk - zdaniem komentatorów - znalazł rozwiązanie, dzięki któremu przetrwa dwa lata, jakie dzielą go do wyborów.
Towarzystwa emerytalne ostro o OFE _ Wbrew zapewnieniom przedstawicieli rządu, zapowiadane kroki nie zwiększą bezpieczeństwa emerytalnego _ - twierdzą przedstawiciele Izby.
Co decyzje o emeryturach znaczą dla NBP? _ Będziemy przypominać premierowi, ministrowi finansów i rządowi, iż wybór konkretnych rozwiązań musi brać pod uwagę stabilność systemu finansowego i rynku kapitałowego _ - oświadczył Marek Belka.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)