Notowania

strefa euro
24.01.2013 15:52

Rostowski: przystąpienie do strefy euro będzie wymagało dalszych reform

Minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że Polska przystąpi do strefy euro wtedy, gdy będzie do tego naprawdę dobrze przygotowana.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że Polska przystąpi do strefy euro wtedy, gdy będzie do tego naprawdę dobrze przygotowana. Dodał, że będzie to wymagało dalszych reform, jednak rząd jest na nie gotowy.

_ - Chcemy przystąpić do strefy euro wtedy, kiedy będziemy naprawdę dobrze przygotowani. To będzie od nas wymagało dalszych reform. Jesteśmy gotowi te reformy stopniowo, nie szokowo, ale stanowczo, konsekwentnie wprowadzać _ - powiedział Rostowski w rozmowie z TVN CNBC w Davos.

Dodał, że reformy strukturalne będą wprowadzane, aby Polska mogła skorzystać na przystąpieniu do strefy euro, które w końcu nastąpi. - _ Po kilku latach, gdy będziemy naprawdę gotowi _ - powiedział.

Podkreślił, że Polska jest krajem, który w ciągu pięciu lat kryzysu wykazał odporność i dynamizm, notując najszybszy wzrost gospodarczy w Europie.

- _ W zasadniczy sposób poprawiliśmy finanse publiczne, przeprowadziliśmy daleko idące reformy strukturalne. Podwyższenie wieku emerytalnego nie podobało się, ale było konieczne. To, że Polska gospodarka jest ogniem, a nie płomykiem, na to wskazuje to, co się teraz dzieje. W 2008-2009 wszystkie gospodarki Europy popadły w recesję, a Polska utrzymała, mimo że spowolniła (...), jednak ten wzrost. Teraz utrzymujemy podobny wzrost, prawdopodobnie nawet wyższy, niż w 2008-2009 roku _ - zaznaczył.

Dodał, że trzeba jednak reagować, a najbardziej skuteczną reakcją będzie dalsze obniżane stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Czytaj więcej w Money.pl
Graś unika dat. Bo nie mamy "noża na gardle" Przystąpienie do strefy euro to decyzja, na którą przede wszystkim musi być przygotowana Polska - podkreśla rzecznik rządu.
"Rząd Tuska wystraszył się własnej odwagi" Polskę czeka poważna dyskusja na temat Europy - ocenia niemiecki dziennik "Die Welt" pisząc o niedoszłej sejmowej debacie nad paktem fiskalnym.
Złoty przed końcem roku jeszcze się umocni. Zobacz, o ile Decyzja o pomocy dla Grecji, sytuacja gospodarcza w USA i obniżka stóp procentowych. Jaki będzie to miało wpływ na polską walutę?
Tagi: strefa euro, rostowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz