Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Złoty przed końcem roku jeszcze się umocni. Zobacz, o ile

0
Podziel się:

Decyzja o pomocy dla Grecji, sytuacja gospodarcza w USA i obniżka stóp procentowych. Jaki będzie to miało wpływ na polską walutę?

Złoty przed końcem roku jeszcze się umocni. Zobacz, o ile
(Stanisław Kowalczuk/East News)

Jeszcze przed końcem roku polska waluta ma szansę na umocnienie. Wszystko zależy od decyzji polityków w sprawie pomocy dla Grecji, a także rozwiązania problemu tzw. _ klifu fiskalnego _ w USA. Sytuacja gospodarcza w Polsce będzie miała zdecydowanie mniejsze znaczenie.

Zgodnie z wcześniejszą prognozą Money.pl ostatnie tygodnie przyniosły osłabienie złotego. Było ono nawet nieco większe niż spodziewali się niektórzy analitycy.

W piątek za euro trzeba było zapłacić 4,16 złotego, za dolara 3,27 złotego, a za franka szwajcarskiego 3,45 złotego. W stosunku do każdej z tych walut złoty stracił w ostatnim miesiącu po kilka procent.

Zobacz, o ile procent zmienił się kurs złotego do innych walut Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Krótko mówiąc, powodów takiej sytuacji powinniśmy upatrywać zarówno w sytuacji gospodarczej w Polsce, jak również za granicą. W przypadku naszego kraju na osłabienie polskiej waluty z pewnością wpływ miały słabsze dane makroekonomiczne, których publikacje w ostatnich tygodniach po raz kolejny dowiodły tego, że polska gospodarka zaczęła hamować. Nie bez znaczenia była też obniżka stóp procentowych, choć jej większość ekonomistów spodziewała się już wcześniej.

Jeżeli chodzi o czynniki z innych krajów, to niezmiennie powodem niepokoju na rynkach są Grecja i Hiszpania. Wszystkie złe doniesienia dotyczące tych państw i kryzysu w strefie euro zawsze prowadzą do tego, że inwestorzy uciekają do innych walut i wyprzedają złotego.

Obniżki stóp bez wpływu na polską walutęJest jednak szansa, że kolejne tygodnie przyniosą ponowne umocnienie polskiej waluty, nawet jeżeli już w grudniu Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na kolejną obniżkę stóp procentowych o 0,25 punktu procentowego. Taką możliwość zasugerował ostatnio Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego, po posiedzeniu RPP. Zdaniem ekonomistów do kolejnych cięć stóp procentowych może dojść nie tylko w grudniu, ale również w styczniu przyszłego roku.

- _ Myślę, że polska waluta jest na to przygotowana i grudniowa, a nawet styczniowa obniżka stóp już są uwzględnione w kursie złotego _ - mówi Marcin R .Kiepas, analityk walutowy z DM XTB. Według niego nie ma co spodziewać się głębszych, jednorazowych cięć niż po 0,25 punktu procentowego. Tym bardziej, że w RPP przewagę mają tzw. _ jastrzębie _, czyli zwolennicy twardej polityki monetarnej i wysokich stóp procentowych.

Podobnego zdania jest Marek Rogalski, analityk walutowy z DM BOŚ: - _ Złoty będzie bardzo spokojnie reagował na kolejne obniżki _, _ bo wszyscy inwestorzy się ich spodziewają _ - uważa Marek Rogalski.

Zobacz, ile będą kosztować waluty pod koniec roku

Według analityków ostatnie tygodnie tego roku powinny przynieść nieznaczne umocnienie polskiej waluty. W porównaniu do obecnego poziomu złoty powinien umocnić się o kilka groszy zarówno wobec euro, jak również dolara i franka.

Tyle możesz zapłacić za waluty na koniec roku
Analityk Euro Dolar Frank
Marek Rogalski, DM BOŚ 4,10 3,20 3,39
Marcin R.Kiepas, DM XTB 4,14 3,26 3,43
Artur Nawrocki, Money.pl 4,13 3,19 3,38
ŚREDNIA 4,12 3,22 3,40

Źródło: Money.pl na podstawie prognoz analityków.

Taki scenariusz umocnienia złotego zrealizuje się pod dwoma warunkami. Oba są związane z sytuacją za granicą i dotyczą problemów z zadłużeniem krajów, którym bacznie przyglądają się inwestorzy. Chodzi przede wszystkim o sytuację w Grecji oraz w USA.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/59/m84795.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/reformy;z;grecji;nie;ma;porozumienia;z;trojka,255,0,1188863.html) *Dementują! Nie ma porozumienia z Grecją * Eurogrupa planuje dalszą dyskusję o greckim programie reform na swoim następny regularnym spotkaniu w listopadzie. Chociaż parlament w Atenach przegłosował w tym tygodniu oszczędności na kwotę 13,5 miliarda euro w latach 2013-2014, to kolejna transza międzynarodowej pomocy dla Grecji jeszcze nie została zatwierdzona. Ekonomiści powątpiewają, czy stanie się to w najbliższych dniach i obstawiają, że sprawa raczej przeciągnie się do końca miesiąca.

A im dłużej będzie trwać niepewność, tym większe prawdopodobieństwo, że złoty może się jeszcze osłabić. Jednocześnie nikt jednak nie wątpi w to, że Grecja w końcu dostanie pomoc, a to poprawi nastroje na rynku i pozwoli na wyraźniejsze odbicie złotego.

Druga sprawa wzbudzający w ostatnich dniach duże emocje temat tzw. _ klifu fiskalnego _ w USA. Tuż po wyborze Baracka Obamy na drugą kadencję na rynku pojawiły się głosy, że będzie on dążył do podniesienia podatków i jednoczesnych cięć w wydatkach rządowych, co znów może wpędzić amerykańską gospodarkę w spowolnienie. Informacje na razie negatywnie odbiły się na rynkach akcji.

Spowodowana tymi planami niepewność na rynku walutowym może pojawić się dopiero w sytuacji, gdy amerykańscy parlamentarzyści nie dojdą do porozumienia w tej sprawie przed końcem listopada. Taki scenariusz, choć nie można go wykluczyć, jest mało prawdopodobny. Zwłaszcza jeżeli przypomnimy sobie, że przed rokiem brak porozumienia w sprawie zwiększenia limitu zadłużenia USA, doprowadził do obniżenia ratingu tego kraju. - _ Trudno mi sobie wyobrazić sytuację, by podobna historia miała się powtórzyć _ - przyznaje Marek Rogalski.

Co jeszcze sprzyja złotemu?

Jest jeszcze jeden czynnik, który przed końcem roku najprawdopodobniej będzie wspierał złotego. Analitycy podkreślają, że końcówka roku to okres, w którym można spodziewać się interwencji na rynku walutowym w celu umocnienia złotego.Wszystko po to, by rząd mógł jak najkorzystniej rozliczyć zadłużenie zagraniczne Polski.

Spokojni mogą też być posiadacze kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich. Ta waluta w ostatnich miesiącach zachowuje się stabilnie. To efekt decyzji banku centralnego w Szwajcarii, który na początku września ubiegłego roku zdecydował o usztywnieniu kursu franka wobec euro na poziomie 1,20. Bank zapowiedział, że będzie bronił franka przed umocnieniem.

Czytaj więcej w Money.pl
Euro za mniej niż cztery złote? Sprawdź prognozy analityków Eksperci mówią, jaki wpływ na polską walutę mogą mieć: decyzje RPP i interwencje na rynku.
Gwałtowne umocnienie złotego Zobacz, jakie są przyczyny niespodziewanej zmiany wartości polskiej waluty i co pociągną za sobą dzisiejsze decyzje prezesa EBC.
Złoty słabszy po decyzji o obniżce stóp Marek Belka zapowiedział serię cięć stóp procentowych. Zobacz, jak wpływa to na polską walutę.
Złoty może się osłabić. Wszystko w rękach... Jutro inwestorzy mogą się rozczarować. Nasza waluta może wyraźnie stracić na wartości.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)