Notowania

Rostowski zadowolony. Rekordowa aukcja polskich obligacji

Minister Rostowski twierdzi, że to dowód zaufania inwestorów do naszego kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

*_ - Wyniki przetargu obligacji pięcioletnich, których rentowności okazały się najniższe w historii, świadczą o wysokim zaufaniu inwestorów do Polski _- ocenił Jacek Rostowski, minister finansów. *

Ministerstwo Finansów sprzedało w środę 5-letnie obligacje za 4 mld 410 mln 526 tys. zł, przy popycie 7 mld zł i rentowności 4,361 proc. Podaż papierów wynosiła 2-4 mld zł.

Resort finansów podkreślił, że to najniższa rentowność w historii przetargów obligacji 5-letnich, a także niższa od rentowności na rynku wtórnym w momencie przetargu. MF podało, że w aukcji uczestniczyli inwestorzy zagraniczni i krajowi, a po przetargu całoroczne potrzeby pożyczkowe sfinansowane są w ok. 90 proc.

_ - To kolejny pozytywny sygnał w ostatnich tygodniach. Po tym jak w połowie lipca oprocentowanie od obligacji denominowanych w euro osiągnęło najniższe poziomy w historii, a rentowność obligacji 10-letnich emitowanych w złotych spadła poniżej 5 proc., osiągając najniższy poziom od marca 2006 r., dziś mamy kolejny dowód o wysokim zaufaniu inwestorów do Polski _ - powiedział Rostowski.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/248/m210424.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/zmiana;oprocentowania;obligacji;skarbu;panstwa;juz;od;sierpnia,213,0,1134037.html) *Inwestujesz w obligacje? Szykują się zmiany * Ministerstwo Finansów zmieni oprocentowanie emitowanych papierów.

Jego zdaniem to _ efekt determinacji rządu w ograniczaniu deficytu _, ale nie bez znaczenia były też ostatnie dane Eurostatu, a także majowa prognoza Komisji Europejskiej.

Według unijnego urzędu statystycznego Polska znalazła się w gronie sześciu krajów UE, w których w pierwszym kwartale br. spadła relacja długu publicznego do PKB. Natomiast KE przewiduje, że do końca tego roku Polska będzie krajem z czwartym najniższym przyrostem długu w relacji do PKB od początku kryzysu.

_ - Z tej prognozy wynika, że tylko Szwecja, Estonia i Bułgaria będą miały niższy wzrost długu od 2007 r., a pozostałe 23 kraje UE będą miały wyższy wzrost długu niż Polska _ - wskazał Rostowski.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie będą skupować hiszpańskich obligacji - _ Finansowe potrzeby Hiszpanii nie są tak duże w krótkiej perspektywie _ - ocenił Wolfgang Schaeuble, niemiecki minister finansów.
EFSF sprzedał obligacje na ujemny procent EFSF zebrał z rynku blisko 1,5 mld euro, sprzedając obligacje o ujemnym oprocentowaniu -0,0113 procent.
Tagi: obligacje skarbu państwa, obligacje, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz