Rosyjski węgiel zalewa Polskę. Z roku na rok kupujemy go więcej

Polska walczy o niezależność energetyczną, a przy okazji pompuje gigantyczne pieniądze na ratowanie rodzimego górnictwa. W tym samym czasie z roku na rok importujemy miliony ton węgla z Rosji.

Obraz
Źródło zdjęć: © EAST NEWS
Przemysław Ciszak

Dane dotyczące importu węgla z Rosji mogą szokować. Ujawnił je poseł Krzysztof Brejza, który opublikował odpowiedź wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego na złożoną interpelację.

"Rosyjski węgiel zalewa Polskę. Gwałtowny wzrost importu za rządów PiS” tymi słowami Brejza zwraca uwagę na miliony ton węgla, który sprowadzamy do Polski z Rosji.

Podczas gdy jeszcze w 2015 roku importowaliśmy 4,9 mln ton rosyjskiego surowca, to już dwa lata później 8,7 mln ton. Tylko w pierwszej połowie bieżącego roku sprowadziliśmy aż 6,4 mln ton. To o 1,2 mln ton więcej niż np. w całym 2016 roku.

W sumie od 2015 roku do Polski trafiło więc 25,2 mln ton rosyjskiego węgla. Z każdym rokiem jego ilość rośnie. Największy skok miał miejsce jednak po przejęciu władzy przez partię Jarosława Kaczyńskiego, które jeszcze4 lata temu chciała wprowadzenia embarga na rosyjski węgiel.

Jak pisaliśmy w money.pl, aż 70 proc. wwożonego do Polski węgla pochodzi z Rosji, ale bardzo szybko rośnie import z USA. Więcej kupujemy także od Kolumbii i Kazachstanu. Mocno spadł za to import z Australii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie