Notowania

energetyka
21-09-2018 (10:55)

Rosyjski węgiel zalewa Polskę. Z roku na rok kupujemy go więcej

Polska walczy o niezależność energetyczną, a przy okazji pompuje gigantyczne pieniądze na ratowanie rodzimego górnictwa. W tym samym czasie z roku na rok importujemy miliony ton węgla z Rosji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS)

Dane dotyczące importu węgla z Rosji mogą szokować. Ujawnił je poseł Krzysztof Brejza, który opublikował odpowiedź wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego na złożoną interpelację.

"Rosyjski węgiel zalewa Polskę. Gwałtowny wzrost importu za rządów PiS” tymi słowami Brejza zwraca uwagę na miliony ton węgla, który sprowadzamy do Polski z Rosji.

Podczas gdy jeszcze w 2015 roku importowaliśmy 4,9 mln ton rosyjskiego surowca, to już dwa lata później 8,7 mln ton. Tylko w pierwszej połowie bieżącego roku sprowadziliśmy aż 6,4 mln ton. To o 1,2 mln ton więcej niż np. w całym 2016 roku.

W sumie od 2015 roku do Polski trafiło więc 25,2 mln ton rosyjskiego węgla. Z każdym rokiem jego ilość rośnie. Największy skok miał miejsce jednak po przejęciu władzy przez partię Jarosława Kaczyńskiego, które jeszcze4 lata temu chciała wprowadzenia embarga na rosyjski węgiel.

Jak pisaliśmy w money.pl, aż 70 proc. wwożonego do Polski węgla pochodzi z Rosji, ale bardzo szybko rośnie import z USA. Więcej kupujemy także od Kolumbii i Kazachstanu. Mocno spadł za to import z Australii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energetyka, rosja, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-09-2018

M665Pewnie niedługo osiągniemy stan, w którym nasze kopalnie nie będą niczego wydobywać, górnicy będą dostawać 15-kę i 16-kę oraz iść na emeryturę zaraz … Czytaj całość

21-09-2018

palacz piecaOd lat kupuję "ruski" węgiel, bo jest sporo tańszy i prawie tak samo dobry. A jak nasi górnicy wolą strajkować, żądać podwyżek i dopłat od państwa, … Czytaj całość

22-09-2018

klossI co PANIE "przewodniczący" Duda. Teraz siedzisz cicho.

Rozwiń komentarze (88)