Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosyjskie firmy mogą opuścić wyspę, ale...

0
Podziel się:

Cypryjczycy budowali Usługi finansowe przez 20 lat, a Unia zniszczyła w dwa dni.

Rosyjskie firmy mogą opuścić wyspę, ale...
(PAP/EPA)
bEStiARN

Zarówno mieszkający na Cyprze Rosjanie jak i Cypryjczycy, którzy prowadzą z nimi interesy, przyznają, że zawarte w nocy z niedzieli na poniedziałek w Brukseli porozumienie w sprawie pakietu ratunkowego dla wyspy, będzie miało dla ich biznesu negatywny skutek.

- _ Usługi finansowe to był jedyny funkcjonujący na wyspie przemysł. Cypryjczycy budowali go przez 20 lat, a Unia zniszczyła w dwa dni _ - powiedziała Nadia, zatrudniona jako sekretarka w jednej z cypryjskich firm prawniczych prowadzących interesy z Rosją. Nadia jest oburzona sposobem, w jaki przywódcy eurolandu i MFW potraktowali Nikozję i uważa, że spowoduje to odpływ rosyjskiego kapitału.

- _ Większość rosyjskich firm, z którymi współpracuje mój szef to firmy handlowe. Banki cypryjskie są dla nich bazą do prowadzenia interesów na całym świecie. Decyzja, jaką podjęto wczoraj, zmusi je do przeniesienia się gdzieś indziej. Do Cypru nie będą już miały zaufania _ - tłumaczy Nadia.

bEStiARP

George, który w Limassol, jest managerem luksusowego nadmorskiego osiedla Rezydencja, gdzie wielu najbogatszych 'cypryjskich' Rosjan kupiło wille i mieszkania, warte od 1,5 do 15 milionów euro, także uważa, że porozumienie źle wpłynie na rynek nieruchomości.

- _ Oczywiście, wszyscy mamy nadzieję, że jakoś ten kryzys przetrwamy, ale boję się, że będzie trudno _ - powiedział George.

Irina Tarasowa, mieszkająca od 20 lat w Limasol właścicielka agencji nieruchomości, jest trochę bardziej optymistyczna.

- _ Rosjanie w dalszym ciągu kochają Cypr, kochają cypryjskie słońce i morze. Nie wierzę, żeby przestali tu przyjeżdżać. Być może nie będą już kupować nieruchomości tak drogich jak dwa, trzy lata temu, ale na pewno nas nie opuszczą _ - powiedziała Tarasowa PAP.

bEStiARV

Z tą opinią zgadza się Anna, nauczycielka w jednej z limasolskich szkół dla rosyjskich dzieci, która na Cyprze wyszła za mąż.

- _ Tak, słyszałam, że miliarderzy rosyjscy przyjechali w zeszłym tygodniu, żeby porozmawiać ze swoimi prawnikami. Ale podobno wcale nie chodziło o to, ile pieniędzy stracą, bo oni mają, z czego stracić. Im najbardziej zależało na tym, żeby ich nazwiska nie zostały nigdzie opublikowane. No i tak się stało, więc na pewno zostaną _ - mówi Anna.

- _ Zresztą ja też. Dokąd miałabym się przeprowadzić? Jestem tu od 15 lat. To już moja ojczyzna. Jeśli ojczyzna potrzebuje pomocy jedyna rzecz, jaką możemy zrobić to pomóc. Wielu moich przyjaciół z Rosji myśli tak samo _ - dodaje.

Czytaj więcej w Money.pl
To wcale nie gwarantuje przetrwania Cypru - Stan gospodarki znacznie się pogorszy, co również zagrozi stabilności finansów publicznych - powiedział ekspert brukselskiego think tanku Bruegel, Zsolt Darvas.
To znacznie lepsze niż całkowita upadłość Konieczne były bardziej rygorystyczne przepisy o nadzorze, likwidacji i kapitalizacji banków - wyjaśnił Michel Barnier.
Jest porozumienie. 10 mld euro dla Cypru Po zaakceptowaniu programu przez kraje eurolandu pierwszą ratę pomocy Cypr będzie mógł otrzymać na początku maja.
bEStiASq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)