Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosyjskie MSZ: groźby Kerry'ego wobec Rosji "nie do przyjęcia"

0
Podziel się:

Kreml ostro komentuje wypowiedzi sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego zawierająca ostrzeżenia wobec Rosji. Decyzja państw G7 o zawieszeniu przygotowań do szczytu G8 w Soczi jest bezpodstawna - oświadczyło w rosyjskie MSZ.

Rosyjskie MSZ: groźby Kerry'ego wobec Rosji "nie do przyjęcia"
(AP/Fotolink/East News)

Wypowiedź sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego zawierająca groźby wobec Rosji _ jest nie do przyjęcia _, a decyzja państw G7 o zawieszeniu przygotowań do czerwcowego szczytu G8 w Soczi jest bezpodstawna - oświadczyło rosyjskie MSZ.

Na zdjęciu szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow.

_ Uważamy za niedopuszczalne groźby wobec Rosji skierowane przez sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego, dotyczące ostatnich wydarzeń na Ukrainie i na Krymie _ - oświadczyło rosyjskie MSZ.

Według Moskwy decyzja państw G7 (siedem najbardziej uprzemysłowionych państw świata) o zawieszeniu przygotowań do szczytu w Soczi _ nie ma podstaw _ i _ szkodzi nie tylko państwom G8 (G7 + Rosja), ale również całej wspólnocie międzynarodowej _ - zaznaczono w komunikacie.

W sobotę nastąpiło zaostrzenie relacji rosyjsko-ukraińskich po wydaniu przez rosyjską Radę Federacji zgody na użycie Sił Zbrojnych FR na terytorium Ukrainy. O zgodę wystąpił prezydent Władimir Putin, uzasadniając to potrzebą normalizacji sytuacji społeczno-politycznej. W niedzielę ukraińska Rada Najwyższa zwróciła się do Putina, by nie dopuścił do wprowadzenia wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy.

Tego dnia sekretarz stanu USA potępił _ niewiarygodny akt agresji _ Rosji wobec Ukrainy i zagroził _ bardzo poważnymi konsekwencjami _ ze strony Stanów Zjednoczonych i innych państw, w tym sankcjami w celu izolacji gospodarczej Rosji.

_ Nie można zachowywać się w XXI wieku jak w wieku XIX dokonując inwazji na inny kraj pod całkowicie wymyślonym pretekstem _ - powiedział John Kerry w programie telewizji CBS.

Jednocześnie dodał, że Rosja wciąż może dokonać wyboru na rzecz rozładowania kryzysu.

Szef amerykańskiej dyplomacji powiedział, że grupa G7 i kilka innych państw wyrażają gotowość wprowadzenia sankcji zmierzających do gospodarczego izolowania Rosji. Wspomniał o możliwości zakazu wizowego, o zamrożeniu aktywów i izolacji w handlu.

Kerry zagroził, że jeśli Rosja nie zmieni swojej polityki wobec Ukrainy to jej członkostwo w G8 stanie pod znakiem zapytania.

W niedzielę późnym wieczorem z powodu sytuacji na Ukrainie G7 zawiesiło przygotowania do szczytu z udziałem Rosji (G8), który miał się odbyć w czerwcu w rosyjskim kurorcie Soczi. Przywódcy państw grupy G7 potępili _ jaskrawe pogwałcenie _ suwerenności Ukrainy przez Rosję i oświadczyli, że zawieszenie przygotowań do szczytu pozostanie w mocy _ do czasu aż powstaną warunki sprzyjające do merytorycznych dyskusji na forum G8 _ - głosi komunikat Białego Domu.

We wtorek John Kerry uda się do Kijowa, aby zademonstrować poparcie polityczne i ekonomiczne USA dla Ukrainy, po opanowaniu przez wojska rosyjskie Krymu; ma przeprowadzić rozmowy z członkami rządu ukraińskiego.

Ten nieprzewidziany wcześniej etap podróży Kerry'ego poprzedzi jego wizyty w Paryżu i Rzymie, gdzie oczekiwany jest w środę i czwartek.

Czytaj więcej w Money.pl
Amerykańskie okręty będą chronić Soczi? Stany Zjednoczone zaproponowały wsparcie w ochronie zimowej olimpiady przed atakami terrorystycznymi.
Kerry grozi Rosji. USA potępiają inwazję - _ Nie można zachowywać się w XXI wieku jak w wieku XIX _ - powiedział amerykański sekretarz stanu.
Obama zagroził Putinowi, a Putin... Putin usłyszał, że jeśli Moskwa zaniepokojona jest losami mniejszości rosyjskiej na Ukrainie, to powinna tę kwestię rozwiązać pokojowo.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)