Notowania

putin
20.01.2011 18:41

Rosyjsko-białoruski spór o ropę wciaż trwa

Premierzy Rosji i Białorusi obiecują porozumienie w najbliższych dniach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Premierzy Rosji i Białorusi, Władimir Putin i Michaił Miasnikowicz nie zdołali zakończyć sporu cenowego w sprawie dostaw ropy, lecz zapowiedzieli załatwienie spornych kwestii w najbliższych dniach. *

_ - Po rozmowach z Władimirem Putinem zleciliśmy naszym wicepremierom rozwiązanie w najbliższych dniach pozostałych problemów w kompleksie paliwowo-energetycznym _ - powiedział po spotkaniu premier Białorusi.

1 stycznia rosyjskie firmy naftowe wstrzymały dostawy ropy do białoruskich rafinerii, gdyż Moskwa i Mińsk nie zdołały osiągnąć porozumienia w sprawie cen. Rzecznik rosyjskiego monopolisty naftowego Transnieft Igor Diomin potwierdził w środę, że tranzyt ropy przez Białoruś trwa, lecz rafinerie białoruskie nie dostają obecnie rosyjskiej ropy.

Cytowany przez agencję BiełTA członek delegacji białoruskiej na rozmowy w Moskwie na temat ropy powiedział, że Mińsk spodziewa się wznowienia dostaw w przyszłym tygodniu.

Rosja przez lata sprzedawała ropę Białorusi po bardzo obniżonych cenach, lecz ostatnio, jak pisze Reuters, stara się zbliżyć ich poziom do cen rynkowych, Białoruś natomiast podnosi ceny tranzytu rosyjskiej ropy do Europy.

W świetle uzgodnień zawartych w Moskwie na początku grudnia przez prezydentów Alaksandra Łukaszenkę i Dmitrija Miedwiediewa Białoruś miała od 1 stycznia dostawać ropę rosyjską bez cła eksportowego. Według Rosji na bezcłowych dostawach Mińsk ma zyskać prawie 4 mld dolarów. Ze swej strony ma oddawać Rosji cła z eksportu produktów naftowych wytworzonych z rosyjskiego surowca.

Putin zadeklarował, że rosyjski rząd spełni swoją obietnicę wsparcia białoruskiej gospodarki sumą 4,1 mld dolarów.

Miasnikowicz powiedział, że są inne sposoby zdobycia tych subsydiów niż zmiana cen dostaw ropy dla Białorusi, o co zabiegają rosyjskie kompanie. Rosyjskie firmy chcą zwiększenia o 45 dolarów ceny tony ropy, podczas gdy Białoruś ma od 1 lutego zwiększyć o 12,5 proc. stawki tranzytowe.

Białoruska kompania naftowa oznajmiła, że ropy starczy rafineriom do końca stycznia.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/195/t83651.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wenezuelska;ropa;plynie;do;bialorusi,160,0,623520.html) Wenezuelska ropa płynie do Białorusi Hugo Chavez wysłał kolejne 80 tysięcy ton paliwa. Ropa płynie tankowcem do Odessy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/167/t92839.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/od;2012;roku;rosja;i;bialorus;zniosa;cla,82,0,599890.html) Od 2012 roku Rosja i Białoruś zniosą cła Już w tym roku państwo Aleksandra Łukaszenki dostało 6,3 mln ton nieoclonej ropy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t89048.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/rosja;i;bialorus;znow;rozmawiaja;o;ropie,231,0,580583.html) Rosja i Białoruś znów rozmawiają o ropie Strona rosyjska ostrzegła, że przeciągając negocjacje, Białoruś może pozbawić się bezcłowych dostaw.
Tagi: putin, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz