Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rozbudowa elektrowni Opole. "Największa inwestycja przemysłowa wolnej Polski"

0
Podziel się:

Nowe bloki energetyczne będą produkowały prąd dla dwóch milionów gospodarstw domowych, a lokalny samorząd będzie miał roczne dochody o blisko 30 mln zł większe.

Rozbudowa elektrowni Opole. "Największa inwestycja przemysłowa wolnej Polski"
(PAP/Maciej Kulczyński)

Budowa nowych bloków energetycznych w Elektrowni Opole to największa inwestycja przemysłowa w Polsce po 1989 r. - podkreślił premier Donald Tusk podczas uroczystej inauguracji rozbudowy elektrowni. Dodał, że inwestycja jest kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego.

Na zdjęciu: Włodzimierz Karpiński, minister skarbu wbija reper startowy na budowie nowych bloków węglowych.

Premier przypomniał, że za 11,5 mld zł powstaną dwa bloki na węgiel kamienny o mocy 1800 MW. Szef rządu zaznaczył, że inwestycja jest kluczowa dla regionu oraz dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. - _ Wszyscy powinni na tym skorzystać, wszyscy powinni na tym wygrać. Tym celem najważniejszym jest bezpieczeństwo energetyczne _ - powiedział.

Premier dodał, że nowe bloki energetyczne będą produkowały prąd dla dwóch mln gospodarstw domowych, a lokalny samorząd będzie miał roczne dochody o blisko 30 mln zł większe.

Tusk podkreślił, ze w inwestycję zaangażowanych będzie 350 dostawców oraz 200 wykonawców. - _ To jest skala, jeśli chodzi o liczbę firm zaangażowanych w inwestycję. Przygniatająca większość (prac) będzie wykonywana przez polskie firmy, bądź zakłady umiejscowione w Polsce _ - mówił.

Premier podkreślił, że mimo restrykcyjnej europejskiej polityki klimatycznej, polska energetyka przez długi czas będzie oparta na węglu kamiennym i brunatnym.

Minister skarbu Włodzimierz Karpiński zaznaczył, że nowe bloki energetyczne będą spełniały najsurowsze normy środowiskowe. Dodał, że realizowana inwestycja będzie miała bardzo wysoką, ponad 45-proc. sprawność wytwarzania energii. Obecnie oscyluje ona na poziomie około 36 proc.

Szef resortu skarbu przypomniał, że inwestycja w Opolu jest elementem szerokiego planu, głębokiej modernizacji polskiej energetyki. Przypomniał, że do 2020 roku polski sektor energetyczny zainwestuje 30 mld zł w budowę bądź modernizację elektrowni i elektrociepłowni m.in. w Tychach, Stalowej Woli, w Legnicy, we Włocławku czy w Turowie. Modernizowane mają być także sieci przesyłowe za około 10 mld zł. Karpiński dodał, że inwestycje nie ominą sektora gazowego. Na nowe linie przesyłowe oraz magazyny gazu ma być przeznaczone blisko 18 mld zł.

Minister zaznaczył, że inwestycje doprowadzą do podniesienia konkurencyjności polskiej gospodarki.

Budowa bloków 5 i 6 w Opolu jest ważna przede wszystkim z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego i zapewnienia gwarancji dostaw prądu. W ciągu najbliższych lat najstarsze elektrownie trzeba będzie wyłączyć.

Jednak w kwietniu 2013 r. przygotowujący się do tej inwestycji poprzedni zarząd PGE uznał, że projekt jest zbyt ryzykowny dla spółki giełdowej.

Rynkowa nieopłacalność dużych inwestycji to zresztą problem całej europejskiej energetyki, zwłaszcza węglowej, wypychanej z rynku przez dotowane źródła odnawialne (OZE). PGE, rezygnując z Opola II, nie była osamotniona. Nieco wcześniej francuski EDF zawiesił z tych samych powodów budowę bloku węglowego w Rybniku, a jeszcze wcześniej Energa zawiesiła rozbudowę elektrowni na węgiel kamienny w Ostrołęce.

Rozbudowa Opola była jednak jedną z najważniejszych obietnic rządu w sprawie inwestycji i bezpieczeństwa energetycznego państwa. Dwa miesiące po zawieszeniu projektu premier Donald Tusk oświadczył, że rząd znajdzie _ środki i sposoby, by elektrownia powstała _.

W listopadzie 2013 r. do dymisji podał się prezes PGE Krzysztof Kilian, od początku niechętny inwestycji jako niegwarantującej zysków. Na jego miejsce wybrany został Marek Woszczyk, dotychczasowy prezes Urzędu Regulacji Energetyki, który wielokrotnie deklarował, że bezpieczeństwo energetyczne jest tak ważne, że państwo powinno tworzyć warunki sprzyjające inwestycjom podnoszącym poziom tego bezpieczeństwa.

W styczniu 2014 r. kierowany przez Woszczyka nowy zarząd PGE ogłosił, że udało się - we współpracy z rządem i regulatorem - opracować warunki rentowności Opola II. Ostatecznie z końcem stycznia 2014 r. PGE wydało polecenie rozpoczęcia robót konsorcjum Mostostal Warszawa-Polimex-Alstom. Zgodnie z kontraktem przekazanie do eksploatacji bloku numer 5 nastąpi w drugiej połowie 2018 r., a bloku numer 6 na początku 2019 r.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)