Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rozbudowa elektrowni w Opolu. PiS chce zdecydowanych działań

0
Podziel się:

Według Jarosława Kaczyńskiego zaniechania spowodują deficyt energii w kraju, konieczność jej importowania oraz zamykanie kopalni.

Rozbudowa elektrowni w Opolu. PiS chce zdecydowanych działań
(Witold Rozbicki/Reporter)
bEIEIxSJ

PiS, związkowcy i działacze akcji obywatelskiej _ Tak dla Elektrowni - Tak dla Śląska _ zorganizowali dzisiaj w Czarnowąsach pod Opolem protest i blokadę drogi, by poprzeć rozbudowę Elektrowni Opole. Stanęło tam też miasteczko namiotowe.

Miasteczko namiotowe w Czarnowąsach, miejscowości w pobliżu której znajduje się Elektrownia Opole, pozostanie do poniedziałku. Uczestnicy protestu zapowiedzieli też, że jeszcze w niedzielę powtórzą podobne do sobotnich - krótkie, kilkuminutowe blokady drogi na trasie Opole - Namysłów, która prowadzi do elektrowni.

Mówili, że protestują, bo nie wierzą w deklaracje premiera, który przedwczoraj zapowiedział, że rząd znajdzie sposób na to, by powstały dwa nowe bloki energetyczne w opolskiej elektrowni. Na początku kwietnia PGE wycofało się z realizacji tej inwestycji.

bEIEIxSL

Obecny dzisiaj podczas protestu w Czarnowąsach szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Błaszczak mówił, że inwestycja w opolskiej elektrowni jest gwarancją niezależności energetycznej Polski, oznacza miejsca pracy dla opolan i górników ze Śląska. _ - Donald Tusk mówi dziś jednak o rozbudowie Elektrowni Opole. Ale proszę pamiętać, że jakiś czas temu mówił też o inwestorze katarskim dla stoczni w Szczecinie i w Gdyni _ - przypominał Błaszczak.

Odczytał też list szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który zaznaczał w nim, że zaniechanie rozbudowy elektrowni oznacza degradację gospodarczą i ekonomiczną Opolszczyzny, spowoduje deficyt energii w kraju i konieczność jej importowania. Kaczyński zwrócił uwagę, że skutki braku tej inwestycji dotkną też Dolny Śląsk zagrożony deficytem energii oraz Śląsk, dla którego oznaczać to będzie ograniczenie zbytu węgla, a w perspektywie nawet zamknięcie kopalni. Szef PiS zapewnił w liście, że jeśli jego partia wygra wybory, to jedną z pierwszych decyzji po nich będzie budowa zapowiedzianych dwóch bloków.

Do Czarnowąs dzisiaj dojechał też przewodniczący sejmowej komisji gospodarki Wojciech Jasiński (PiS). Zapowiedział, że w nadchodzących dniach zwoła nadzwyczajne posiedzenie tej komisji. Jego tematem ma być właśnie Elektrownia Opole. Według polityków PiS ma być na nie zaproszony prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. Krzysztof Kilian.

_ - Trzeba skonfrontować z nim deklaracje rządu o rozbudowie _ - przekonywał Jasiński. _ - Kontynuujcie protest, na tym rządzie można coś wymusić tylko siłą - _ dodał. Komitet organizacyjny akcji obywatelskiej _ Tak dla Elektrowni - Tak dla Śląska _ w rozdawanym w sobotę w miasteczku namiotowym oświadczeniu zapowiedział, że jeśli do 15 sierpnia, czyli do czasu gdy upłynie termin ważności umowy z wykonawcami rozbudowy, nie zostaną podjęte działania, to zaostrzy działania _ aż do organizacji miasteczka namiotowego przed Kancelarią Premiera włącznie _.

bEIEIxSR

Akcja społeczna _ Tak dla elektrowni - Tak dla Śląska _ zawiązała się w Opolu pod koniec maja. Ma lobbować za rozbudową Elektrowni Opole. W skład jej rady programowej weszli parlamentarzyści PO, PiS, SLD i poseł z Mniejszości Niemieckiej. W radzie są także samorządowcy, przedstawiciele wszystkich związków zawodowych działających w Elektrowni Opole, przedsiębiorcy i naukowcy.

Rozbudowa Elektrowni Opole o dwa nowe bloki energetyczne opalane węglem kamiennym ma być istotną inwestycją z punktu widzenia budowy potencjału energetycznego Polski. Jej koszt szacowano na 11,5 mld zł. Przygotowywana jest od lat. Elektrownia ma być rozbudowana o bloki 5 i 6, o mocy 900 MW każdy. Przetarg na realizację inwestycji wygrało konsorcjum Rafako, Polimex Mostostal i Mostostal Warszawa. W kwietniu PGE, właściciel opolskiej elektrowni, zdecydował o wycofaniu się z inwestycji z powodów ekonomicznych.

Przedwczoraj premier Donald Tusk zapowiedział jednak, że rząd znajdzie sposób na jej realizację. Wczoraj minister skarbu Włodzimierz Karpiński podał, że do 15 sierpnia ma być gotowe pozwolenie dot. rozpoczęcia prac związanych z rozbudową Elektrowni Opole.

Czytaj więcej w Money.pl
Sprzedaż ECO S.A. SLD chce referendum w tej sprawie Posłowie i opolscy radni SLD chcą referendum, w którym mieszkańcy Opola mogliby się wypowiedzieć, czy zgadzają się na sprzedaż udziałów gminy w Energetyce Cieplnej Opolszczyzny S.A.
Wycofują się z inwestycji za kilka miliardów Koszt budowy szacuje się na 4,6-5,2 mld euro. Siłownia ma zacząć działać w latach 2020-22. W październikowym referendum Litwini opowiedzieli się się przeciwko realizacji tego projektu.
Posłowie SLD chcą wyjaśnień. Domagają się... Posłowie SLD domagają się zwołania specjalnego posiedzenia Sejmowej Komisji Skarbu Państwa, która miałaby się zająć decyzją o rezygnacji z rozbudowy Elektrowni Opole o dwa nowe bloki energetyczne.
bEIEIxTm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)