Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczęła się Rada Naczelna PSL m.in. o finansowaniu partii i eurowyborach

0
Podziel się:

System miałby ruszyć od nowej kadencji parlamentu.

Rozpoczęła się Rada Naczelna PSL m.in. o finansowaniu partii i eurowyborach
(Jan Bielecki/East News)

W Warszawie rozpoczęło się posiedzenie Rady Naczelnej PSL, która zajmie się m.in. sprawą rozwiązania dolnośląskich struktur tej partii, nową propozycją finansowania partii politycznych i powołaniem zespołu ds. opracowania programu Stronnictwa przed wyborami do PE.

Pomysł nowego systemu finansowania partii z budżetu przedstawi prezes PSL Janusz Piechociński.

Propozycja ta jest odpowiedzią na projekt PO, który zakłada likwidację takiego finansowania. Przewiduje ona wprowadzenie równych kwot rocznego dofinansowania dla partii, które wejdą do Sejmu, niezależnie od liczby posłów; dofinansowanie miałoby wynosić ok. 5-6 mln zł dla każdego ugrupowania.

Według lidera ludowców partie startujące w wyborach powinny uzyskiwać zwrot np. 70 proc. wydatków poniesionych na kampanię do określonego limitu. System miałby zostać wprowadzony od nowej kadencji parlamentu w 2015 r.

Z informacji PAP ze źródeł zbliżonych do kierownictwa PSL wynika, że Piechociński podczas posiedzenia Rady ma ogłosić stworzenie _ sztabu europejskiego _, czyli zespołu, który przygotuje program partii przed przyszłorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Rada ma się też zająć sprawą rozwiązanych 21 czerwca przez Naczelny Komitet Wykonawczy PSL dolnośląskich struktur partii. Powodem miał być konflikt personalny. Działacze PSL w regionie odwołali się od tej decyzji.

Rzecznik prasowy zarządu dolnośląskiego PSL Rafał Dyjur liczy, że Rada Naczelna rozpatrzy odwołanie i uchyli decyzję NKW, która - jak ocenił - jest bezprawna.

Według Piechocińskiego decyzja NKW ma _ przywrócić dobre opinie i aktywność PSL _ w regionie i została podjęta zgodnie ze statutem partii.

W porządku obrad Rady przewidziano również m.in. wystąpienia Janusza Piechocińskiego i szefa klubu parlamentarnego PSL Jana Burego. Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz będzie mówił na temat rynku pracy i polityki prorodzinnej, a wiceminister gospodarki Witold Pietrewicz o stanie prac nad trójpakiem energetycznym.

Czytaj więcej o tej sprawie w Money.pl Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)