Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
emerytury
11.12.2007 13:30

RPO zaskarżył zapisy Karty Nauczyciela

Trybunał Konstytucyjny zbada przepisy dotyczące wcześniejszych emerytur nauczycieli z przedszkoli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

Rzecznik praw obywatelskichJanusz Kochanowskipoinformował we wtorek, że skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie wcześniejszych emerytur nauczycieli z przedszkoli niepublicznych.

We wniosku do Trybunału RPO zakwestionował regulację Karty Nauczyciela, w świetle której nauczyciele przedszkoli niepublicznych nie mogą przejść na emeryturę bez względu na wiek, tak jak mogą to robić ich koledzy z placówek publicznych. W ocenie rzecznika, regulacja ta narusza konstytucyjne zasady równości i sprawiedliwości społecznej.

Sytuacja ta jest szczególnie krzywdząca dla nauczycieli, którzy po latach pracy w przedszkolu publicznym kontynuowali pracę w tej samej placówce, tylko mającej już status przedszkola niepublicznego - podkreśla RPO.

Tymczasem w dziedzinie prawa ubezpieczeń społecznych nie liczy się to, czy pracodawca ma charakter publiczny, czy prywatny - zwraca uwagę Kochanowski. Według niego, różnica między typami przedszkoli nie ma w ogóle znaczenia dla określenia uprawnień do nauczycielskiej emerytury bez względu na wiek.

Tagi: emerytury, nauczyciele, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, porady, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz