Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

RPP jeszcze długo nie podwyższy stóp procentowych. Kredytobiorcy moga odetchnąć z ulgą

26
Podziel się:

Stopy pozostaną bez zmian w kolejnych kwartałach. Takie plany ma Rada Polityki Pieniężnej. Choć paliwa zdrożały, to inflacja ma być niższa niż wcześniejsze prognozy.

Prezes NBP Adam Glapiński
Prezes NBP Adam Glapiński (East News/ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)

Członkowie Rady Polityki Pieniężnej ocenili, że stopy procentowe powinny obecnie pozostać niezmienione, także w kolejnych kwartałach - wynika z zapisków z lipcowego spotkania, opublikowanych przez Narodowy Bank Polski. Oznacza to, że osoby, które mają kredyt nie powinni się jeszcze przez długi czas obawiać wzrostu raty.

Większość członków Rady wyraziła opinię, że biorąc pod uwagę aktualne informacje, stabilizacja stóp w kolejnych kwartałach będzie nadal sprzyjać realizacji celu inflacyjnego, a jednocześnie wspierać utrzymanie zrównoważonego wzrostu gospodarczego, w tym dalszego ożywienia inwestycji.

"Rada oceniła, że bieżące informacje oraz wyniki lipcowej projekcji wskazują na korzystne perspektywy wzrostu aktywności w polskiej gospodarce, mimo oczekiwanego obniżenia się dynamiki PKB w kolejnych latach. Jednocześnie - zgodnie z projekcją - w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej inflacja utrzyma się w pobliżu celu inflacyjnego. W efekcie Rada oceniła, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną" - można przeczytać w zapiskach z posiedzenia.

Zobacz także: Zobacz też: Inflacja "zjada" oszczędności wypracowane na lokatach

Według członków Rady za utrzymaniem obecnego poziomu stóp procentowych w kolejnych kwartałach przemawia konieczność uwzględnienia warunków monetarnych w najbliższym otoczeniu polskiej gospodarki oraz podwyższona niepewność co do perspektyw koniunktury w gospodarce światowej.

W opinii części członków Rady, jeśli napływające dane i prognozy wskazywałyby na dalszy wzrost dynamiki wynagrodzeń i silniejsze od obecnie oczekiwanego nasilenie presji inflacyjnej, uzasadnione może być rozważenie podwyższenia stóp procentowych w kolejnych kwartałach.

Pojawiła się nawet opinia, że możliwe jest obniżenie stóp w razie "istotnego osłabienia się wskaźników aktywności gospodarczej połączonego z wyraźnym pogorszeniem się nastrojów konsumentów i przedsiębiorstw w dłuższym okresie".

Inflacja niższa niż oczekiwano

Większości członków RPP oceniła, że inflacja według lipcowej projekcji będzie w 2018 r. niższa niż wcześniej oczekiwano i wyniesie 1,8 proc.

"Omawiając procesy inflacyjne w Polsce, wskazywano, że roczna dynamika cen konsumpcyjnych w czerwcu br. wzrosła, przy czym wzrost ten wynikał z rosnących cen paliw. Natomiast inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii była niższa niż na początku roku, a wzrost cen usług spowolnił. W ocenie części członków Rady, wskazuje to na nadal słabą wewnętrzną presję inflacyjną w Polsce, utrzymującą się mimo relatywnie wysokiego wzrostu gospodarczego oraz szybszego niż w ubiegłym roku wzrostu płac" - napisano w "minutes".

Niektórzy członkowie Rady ocenili, że prognoza inflacji w bieżącym roku została obniżona, mimo wzrostu cen ropy naftowej na rynkach światowych oraz pewnego osłabienia się kursu złotego w ostatnim okresie. Według nich, rewizja w dół dynamiki cen wynika z wyraźnego obniżenia prognoz inflacji bazowej, następującego mimo wyższej niż wcześniej oczekiwano dynamiki PKB. Członkowie Rady wskazali, że w kolejnych latach inflacja - według lipcowej projekcji - ma stopniowo rosnąć.

Według centralnej ścieżki lipcowej projekcji NBP, inflacja konsumencka wyniesie 1,8 proc. w 2018 r. i przyspieszy do 2,7 proc. rdr w 2019 r. oraz do 2,9 proc. w 2020 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(26)
realista
6 lat temu
Rozwiązać RPP, nic nie robią a biorą ciężką kasę
ZnawcaTematu
6 lat temu
W przyszłym roku będzie kryzys w Polsce i stopy procentowe na pewno pójdą w górę. Kryzys nie tylko gospodarczy ale i prawno polityczny, zakonczony wykluczeniem Polski z Unii Europejskiej.
Piotr12
6 lat temu
Nalapac jak najwiecej ftajerow, a potem wielkie strzyzenie :)
ja
6 lat temu
Mieszkanie można kupić. Nawet na kredyt. Potrzeba trochę rozsądku i chłodnej kalkulacji. Wszystko zależy od ceny i lokalizacji. Ważna jest relacja między cenami najmu, a ceną nieruchomości. Ludzie często przepłacają, a potem płaczą, że mają wysokie raty. Jak nie przepłacić? Zobaczcie sobie ksiązke „Emery tura nie jset Ci potrzbena” Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzie zobaczyli jak można budować swój majątek dzięki m.in. inwestowaniu w nieruchomości, ale tez jak osiągnąć wolność finansową.
pu
6 lat temu
pewnie dzieci tych calych z prp maja zaciagniete mega kredyty to przeciez nie podniosa stop zeby dzieci nie musialy placic wiecej
...
Następna strona