Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPP nie wyklucza interwencji na rynku walutowym

0
Podziel się:

Cel to utrzymanie inflacji na poziomie 2,5 proc. - tłumaczy NBP.

RPP nie wyklucza interwencji na rynku walutowym
(Łukasz Kamiński/ bpr.sejm.gov.pl)

Celem będzie utrzymanie inflacji na poziomie 2,5 procent - napisał Narodowy Bank Polski w opublikowanym w czwartek projekcie _ Założeń polityki pieniężnej na rok 2011 _.

na zdjęciu prezes NBP Marek Belka

Założenia przedstawiają podstawowe elementy realizowanej przez NBP strategii polityki pieniężnej, a także zarys uwarunkowań makroekonomicznych mogących wpływać na tę politykę w 2011 r. Dokument zawiera też opis instrumentów polityki pieniężnej.

Dokument informuje, że w 2011 r. podstawowym celem polityki pieniężnej będzie nadal utrzymanie inflacji na poziomie 2,5 proc. w średnim okresie. Jednocześnie polityka pieniężna będzie w dalszym ciągu prowadzona w taki sposób, aby sprzyjać zrównoważonemu wzrostowi gospodarczemu.

W _ Założeniach _ napisano, że poziom stóp procentowych NBP będzie dostosowywany do zmieniającej się sytuacji w gospodarce i oceny prawdopodobieństwa kształtowania się inflacji w średnim okresie powyżej lub poniżej celu inflacyjnego 2,5 proc. _ W swoich decyzjach Rada będzie uwzględniała również sytuację sektora finansowego, którego stabilność jest warunkiem koniecznym utrzymania stabilności cen w dłuższym okresie _ - zapewniono.

_ - W 2011 r. istotnym czynnikiem wpływającym na polską gospodarkę pozostanie rozwój sytuacji w otoczeniu zewnętrznym. Ze względu na silne powiązania handlowe i finansowe Polski ze strefą euro ważnym uwarunkowaniem wzrostu gospodarczego w Polsce będzie sytuacja gospodarcza w tym regionie _ - napisano w założeniach.

Według dokumentu, można oczekiwać nieznacznego przyspieszenia wzrostu PKB w strefie euro w 2011 r., przy znaczącym zróżnicowaniu poziomu aktywności gospodarczej w poszczególnych jej krajach. Istotnym źródłem niepewności dotyczącym aktywności gospodarczej w strefie euro są skutki dużej nierównowagi fiskalnej w wielu krajach tego regionu, a także oczekiwanego jej ograniczania.

Z kolei ważnymi krajowymi uwarunkowaniami polityki pieniężnej w 2011 r. będą: stan koniunktury gospodarczej w Polsce, sytuacja na rynku pracy, polityka fiskalna oraz rozwój akcji kredytowej. _ Czynniki te mogą mieć istotny wpływ na przebieg procesów inflacyjnych zarówno w 2011 r., jak i w kolejnych latach _ - napisano.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t101281.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/belka;jest;spokojny;o;zlotego,229,0,684005.html) Belka jest spokojny o złotego Obecny kurs złotego do euro nie jest powodem do niepokoju - zapewnia szef NBP Marek Belka.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/249/t18425.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dobra;wiadomosc;dla;osob;splacajacych;kredyty;w;zlotych,200,0,683976.html) Dobra wiadomość dla osób spłacających kredyty w złotych Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Stopy bez zmian.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)