Notowania

waluty
11.04.2018 10:54

Rubel najtańszy od ponad dwóch lat. Putin przeholował

Ostatni raz tak dużo rubli za polskiego złotego trzeba było płacić w lutym 2016 roku. Choć ceny ropy rosły, to nie pomaga oczekiwaniom odnośnie rosyjskiej gospodarki. Sankcje ze strony USA mogą uderzyć w system skonstruowany przez Putina.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AFP PHOTO/NATALIA KOLESNIKOVA)
Putin nie ma wielu argumentów, żeby odpowiedzieć na sankcje gospodarcze USA

Nawet powyżej 19 rosyjskich rubli za jednego złotego trzeba było płacić dzisiaj na rynku forex. Taką sytuację może pamiętają górale, nawet ci młodsi, ale trzeba było czekać ponad dwa lata, żeby to zobaczyć. Ostatni raz na tych poziomach rubel był w lutym 2016 r. Tylko w tym tygodniu rubel stracił do złotego aż 10,8 proc.!

Notowania rubla do złotego w ostatnim tygodniu

To wszystko konsekwencja sankcji, jakie Stany Zjednoczone nałożyły na rosyjskich oligarchówi część wielkich koncernów kontrolowanych przez krezusów z otoczenia Putina. Sankcje, wynikające z ataku chemicznego na byłego szpiega w Wielkiej Brytanii, wspierania wojującego bronią chemiczną dyktatora Syrii, czy choćby cyberataków w celu manipulowania wyborami w USA okazały się mieć dla gospodarki rosyjskiej większe znaczenie, niż dość wyraźnie umacniająca się w ostatnim tygodniu cena ropy.

- Na obecnych poziomach cen ropy, rubel wygląda na fundamentalnie niedowartościowany według naszego modelu. Para rubel-dolar nie powinna być wyżej niż na poziomie 58 - cytuje notę VTB Capital agencja Reuters.

Zobacz też: Wygrana Władimira Putina zmieni nasz rynek pracy?

Rynek jednak kompletnie zignorował wzrosty cen paliw, głównego produktu eksportowego Rosji. Względem dolara rubel był dziś najniżej od listopada 2016 r., a względem euro od marca 2016 r. Niby fundamentalne wskaźniki się nie zmieniły, ale w przypadku takich krajów jak Rosja na rynkach wrażenie robią wskaźniki ryzyka.

Rynek ze szczególną uwagą obserwuje teraz jak Moskwa odpowie na amerykańskie sankcje. Rzecznik Kremla, Dymitr Pieskow, powiedział we wtorek, że nie należy podejmować pochopnych decyzji dotyczących odwetu. Podkreślił, że wyprzedaż waluty na rynku jest napędzana emocjami, a następnie nastąpi korekta - podaje agencja Reuters.

Bardzo ważna jest rola Moskwy w kryzysie w Syrii. Prezydent Donald Trump i zachodni sojusznicy dyskutują o ewentualnych działaniach militarnych, mających na celu ukaranie prezydenta Syrii Bashara Assada za podejrzenie zatrutego ataku gazowego.

Na moskiewskiej giełdzie najbardziej straciły akcje drugiego koncernu aluminiowego świata Rusal. Straciły 34 procent wartości od piątku, kiedy firma została umieszczona na liście sankcji USA.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: waluty, rubel, wiadomości, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-04-2018

real plweżcie już zmieńcie tego dyktatora bo już przeterminowany jest dawno temu

11-04-2018

jelcynkto czym wojuje od tego ginie haha

11-04-2018

TedaKomu te żale?Niczyja wina że Rosjanie chcą dyktatora zamiast normalnego prezydenta który by ich pchną gospodarczo a nie urządzał wojenne zabawy jak … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (178)