Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rumunia: 10 tysięcy manifestantów domagało się budowy autostrady

0
Podziel się:

To reakcja na apel związku zawodowego pracowników zakładów motoryzacyjnych Dacia/Renault.

Rumunia: 10 tysięcy manifestantów domagało się budowy autostrady
(Aleksander Dragnes/CC/Flickr)

To reakcja na apel związku zawodowego pracowników zakładów motoryzacyjnych Dacia/Renault, domagając się budowy autostrady, która ułatwi eksport samochodów.

Pracownicy fabryki w Mioveni, w pobliżu Piteszti, obawiają się utraty konkurencyjności swego zakładu z powodu braku infrastruktury w Rumunii, co może spowodować, że koncern przeniesie swą produkcję tańszych samochodów do Tangeru w Maroku.

_ - Dzisiaj inwestorzy zaczynają tracić zainteresowanie Rumunią. Chcemy być wysłuchani, domagamy się infrastruktury i krajowego programu kształcenia zawodowego _ - zadeklarował Ioan Iordache z kierownictwa związku zawodowego w Dacii.

Demonstranci potępili decyzję rządu premiera Victora Ponty o wstrzymaniu budowy odcinka autostrady między Piteszti a miastem Sybin (Sibiu) w środkowej Rumunii. Jego budowa pozwoliłaby na szybsze dotarcie ciężarówek z fabryki do granicy z Węgrami i krajami Europy Zachodniej. Domagali się też zmian w rumuńskim kodeksie pracy, by usunąć z niego zapis o umowach na czas określony.

Dyrektor generalny zakładów Dacia/Renault w Rumunii Nicolas Maure poinformował dziennikarzy pod koniec lutego, że szybszy dostęp do granicy z Węgrami jest priorytetem. - _ Gdyby była autostrada od fabryki do granicy, moglibyśmy zaoszczędzić 30 euro na jednym pojeździe _ - powiedział agencji Mediafax.

Dacia eksportuje też swe samochody wyprodukowane w Rumunii przez port w Konstancy nad Morzem Czarnym. Koncern Renault zainwestował od 1999 roku ponad dwa miliardy euro we wznowienie produkcji i modernizację rumuńskiej fabryki Dacia/Renault. Jej moce produkcyjne to 350 tysięcy pojazdów rocznie; zatrudnionych jest tu 8 300 osób.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)