Notowania

nabucco
13.04.2010 16:02

Rumunia, Azerbejdżan i Gruzja zbudują terminale gazu

Dwa terminale mają być dopełnieniem gazociągu Nabucco.

Podziel się
Dodaj komentarz
(south-stream.info)

Bukareszt, Baku i Tbilisi podpisały porozumienie o budowie dwóch terminali gazu skroplonego. Jest to projekt dopełniający gazociąg Nabucco - poinformował rumuński minister gospodarki Adriean Videanu.

_ - Projekt AGRI (Interkonektor Azerbejdżan-Gruzja-Rumunia) jest komplementarny wobec gazociągu Nabucco i Rumunia nalega, żeby był traktowany priorytetowo także przez Unię Europejską _ - powiedział Videanu.

Gazociąg Nabucco ma zmniejszyć zależność Europy od dostaw gazu z Rosji. Na trasie długości 3 300 kilometrów ma nim być przesyłanych rocznie 31 mld metrów sześciennych gazu z Azji Środkowej.
Według niego gaz z Azerbejdżanu będzie przesyłany przez Gruzję i Rumunię do Europy Zachodniej. Oba terminale mają powstać na brzegach Morza Czarnego - jeden w Gruzji, drugi w Rumunii.

_ - Spółka odpowiedzialna za opracowanie studium wykonalności powstanie w Bukareszcie w najbliższych miesiącach _ - zapowiedział minister.

Według rumuńskiego sekretarza stanu do spraw gospodarki Tudora Serbana zdolność tranzytowa terminali wyniesie około 7 mld metrów sześciennych gazu, a koszt projektu to 2 do 4 mld euro.

_ - To ważny projekt zarówno dla tych trzech krajów, jak i całej Unii Europejskiej _ - powiedział rumuński prezydent Traian Basescu na spotkaniu z ministrem gospodarki Videanu oraz ministrem przemysłu i energetyki Azerbejdżanu Natigiem Alijewem i gruzińskim ministrem energetyki Aleksandrem Chetagurim.

Tagi: nabucco, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz