Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rumunia: Fiasko prywatyzacji koncernu chemicznego Oltchim

0
Podziel się:

Koncern Oltchim ma długi sięgające 400 mln euro. Rumunia zgodziła się po rozmowach z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Unią Europejską na jego prywatyzację.

Rumunia: Fiasko prywatyzacji koncernu chemicznego Oltchim
(lagereek/Dreamstime)

Premier Rumunii Victor Ponta poinformował o fiasku prywatyzacji rumuńskiego giganta chemicznego Oltchim. Powiedział, że postanowił skończyć z _ cyrkiem _ zakupu udziałów w Oltchimie przez medialnego magnata, który próbował oszukać państwo.

_ - Ten człowiek nie posiada zdolności finansowej ani chęci uczestniczenia w prawdziwy sposób w prywatyzacji Oltchimu. Musimy skończyć z tym cyrkiem _ - oznajmił Ponta, mówiąc o Danie Diaconescu, który w zeszłym tygodniu wygrał konkurs prywatyzacyjny w sprawie Oltchimu, największego koncernu chemicznego w Rumunii i drugiego w Europie Wschodniej producenta PCW.

Deficytowy koncern Oltchim ma długi sięgające 400 mln euro. Rumunia zgodziła się po rozmowach z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Unią Europejską na jego prywatyzację. W sierpniu Oltchim całkowicie wstrzymał produkcję, ponieważ nie miał już na pensje dla 3,3 tys. pracowników oraz zakup surowców.

Przetarg na większościowy pakiet akcji (54,8 proc.) wygrał Diaconescu, który zaoferował 45 mln euro. Po dziesięciu dniach tajemniczych wydarzeń - podróży Diaconescu za granicę, przyjeździe pod ministerstwo gospodarki w nocy furgonetką z torbami pełnymi pieniędzy - rząd oznajmił, że Diaconescu nie może wykazać, że ma 45 mln euro na kupienie 54,8 proc. udziałów posiadanych przez państwo.

Według premiera Ponty holenderski biznesmen, który twierdził, że dał Diaconescu pieniądze, to w rzeczywistości autor powieści kryminalnych.

Szef rządu poinformował, że rumuńska prokuratura zajmie się _ fałszywymi dokumentami _ przedstawionymi przez właściciela telewizji OTV, który jest też szefem Ludowej Partii Dana Diaconescu (PPDD). Dicaonescu ze swojej strony oskarżył rząd o _ oszustwo _.

Premier Pontu zapowiedział również, że dalsze plany w sprawie Oltchimu zostaną przedstawione w czwartek, a nowa procedura prywatyzacyjna zostanie ogłoszona _ prawdopodobnie w 2013 roku _.

Oltchim, założony w 1966 roku, od pięciu lat ma poważne kłopoty. W zeszłym roku koncern przyniósł 62 mln euro strat netto. Udziałowcami w Oltchimie, poza państwem rumuńskim, jest niemiecka firma PCC i fundusz inwestycyjny Carlson Ventures.

Czytaj więcej w Money.pl
Prywatyzacja Poczty Polskiej. Jest projekt To nie tylko jedna zmiana. Zobacz, jak ministerstwo administracji i cyfryzacji chce zrewolucjonizować usługi pocztowe.
Zdejmij krawat i uciekaj na Syberię Odkopywanie samochodu przy trzydziestostopniowym mrozie, albo spanie na dachu w ochronie przed niedźwiedziem. Tak wygląda prawdziwy off-road.
Na Ukrainie rusza wielka prywatyzacja Na liście firm, które pójdą pod młotek, znajda się między innymi spółki energetyczne.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)