Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
posiedzenie sejmu
25.09.2013 10:20

Rusza posiedzenie Sejmu. O czym będą mówić posłowie?

Sejm zajmie się między innymi rządowym projektem ustawy o pomocy młodym w kupieniu pierwszego mieszkania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr VaGla Waglowski/własność publiczna/wikipedia)

Dziś po godzinie 9:00 Sejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie. Pierwszego dnia obrad zajmie się między innymi rządowym projektem ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych.

Celem programu _ Mieszkanie dla Młodych _ (MdM) jest pomoc młodym małżeństwom i osobom samotnym do 35. roku życia w zakupie pierwszego mieszkania z rynku pierwotnego.

Zgodnie z projektem rodzina bezdzietna i singiel dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dofinansowanie wyniesie 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu lokalu urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko - można będzie liczyć na dodatkowe 5 proc. Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania o powierzchni do 75 m kw.

Posłowie PO zgłosili podczas posiedzenia podkomisji nadzwyczajnej poprawkę, by rodzina z trójką dzieci mogła kupić mieszkanie na rynku pierwotnym o powierzchni większej o 10 m kw. niż przewiduje to MdM. Zastrzegli jednak, że dofinansowanie państwa, zgodnie z dotychczasowymi zapisami rządowego programu, dotyczyłaby 50 m kw. lokalu.

Według wcześniejszych propozycji podkomisji pomoc państwa ma obejmować ponadto zakup domu na rynku pierwotnym, a także budowę domu systemem gospodarczym. W pierwszym przypadku zasady dotyczące rządowego wsparcia byłyby takie same, jak przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym, a maksymalna powierzchnia użytkowa domu mogłaby wynosić 100 m kw. W przypadku rodziny z trójką dzieci nowa propozycja PO zwiększałaby metraż domu kupowanego od dewelopera na rynku pierwotnym do 110 m kw.

Wsparcie państwa dla osób budujących dom systemem gospodarczym miałoby polegać natomiast na możliwości odzyskania części VAT za materiały użyte do budowy. Zgodnie z rządowym projektem przyszłoroczne wydatki na wyroby budowlane ponoszone przez pozostałe osoby nie będą już podlegały częściowemu zwrotowi podatku VAT.

Posłowie rozpatrzą też senacki projekt nowelizacji ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz ustawy - Karta Nauczyciela. Projekt przewiduje przyznanie nauczycielom przedszkoli prawa do ulg w przejazdach publicznym transportem zbiorowym, posiadanych dotychczas przez nauczycieli szkół i nauczycieli akademickich, przy jednoczesnym obniżeniu tych ulg z 37 proc. do 33 proc.

Celem projektu jest dostosowanie systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2010 r. TK uznał za niezgodne z konstytucją wyłączenie nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach z kręgu nauczycieli uprawnionych do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.

Posłowie zajmą się też nowelizacją ustawy o systemie oświaty, który wprowadza zakaz łączenia funkcji kuratora i wicekuratora oświaty. Zgodnie z projektem przepisy ustawy - w stosunku do osób, które obecnie wykonując mandat radnego, pełnią funkcję kuratora lub wicekuratora - wejdą w życie dopiero po wygaśnięciu ich mandatu lub po odwołaniu z funkcji kuratora lub wicekuratora.

Czytaj więcej w Money.pl
Nauczyciele nie chcą pracować dłużej Nauczyciele protestują zwłaszcza przeciwko zmniejszaniu kadry w szkołach i wydłużeniu pensum z 35 do 40 godzin tygodniowo.
Rząd zaostrzy zasady urlopu zdrowotnego Nauczyciele akademiccy będą uprawnieni do uzyskania urlopu dla poratowania zdrowia dopiero po 20 latach.
Jest szansa na własny dom niższym kosztem Można ubiegać się o uzyskanie dofinansowania do budowy w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Tagi: posiedzenie sejmu, mieszkanie dla młodych, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz