Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rusza wykup mieszkań spółdzielczych

0
Podziel się:

Członkowie spółdzielni lokatorskich mogą wykupić zajmowane przez siebie mieszkania nawet za kilka lub kilkadziesiąt złotych.

Rusza wykup mieszkań spółdzielczych
(Olgierd Rudak)

Członkowie spółdzielni lokatorskich mogą wykupić zajmowane przez siebie mieszkania nawet za kilka lub kilkadziesiąt złotych. Dzisiaj wchodzi w życie znowelizowana ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych, która zezwala na wykup mieszkań.

Wiceminister budownictwa, Piotr Styczeń powiedział że z atrakcyjnych zasad wykupu skorzysta przeszło 900 tysięcy posiadaczy lokatorskiego prawa do mieszkania. Za wykup mieszkania na pełną własność zapłacą kwotę nominalnej wartości kredytu lub dotacji przypadającej na ich lokal.

Spółdzielca dysponujący lokatorskim prawem do lokalu musi złożyć w biurze spółdzielni wniosek o przekształcenie swojego prawa lokatorskiego w prawo do odrębnej własności. Spółdzielnie natomiast, będą miały obowiązek przenieść własność lokalu w ciągu trzech miesięcy od złożenia wniosku przez spółdzielcę.

Zdaniem Ryszarda Jajszczyka, dyrektor Biura Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP, ustawa jest niesprawiedliwa społecznie. Wprowadza bowiem nierównośź członków spółdzielni mieszkaniowych. Większość, 2 miliony 600 tysięcy rodzin, uzyskała uprawnienia własnościowe z odpłatnością znacznie większą niż ci, którzy wykupią je na podstawie nowo uchwalonej ustawy.

Wielu ekspertów twierdzi jednak, że nowelizacja była potrzebna, a fakt, że ktoś wcześniej wykupił mieszkanie po wyższej cenie nie powinien być przeszkodą do umożliwienia wykupu mieszkania reszcie spółdzielców.

Zobacz także:

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)