Notowania

rio
22.03.2010 07:53

Ruszył proces pracowników Rio Tinto

Chińczycy oskarżają czterech pracowników koncernu o szpiegostwo i korupcję.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Czterej pracownicy giganta przemysłu wydobywczego, oskarżeni są o szpiegostwo przemysłowe i korupcję - poinformowała rzeczniczka sądu w Szanghaju.

Na zdjęciu Tom Connor, australijski konsul generalny wychodzi z sądu w Szanghaju.

Stern Hu, Australijczyk kierujący oddziałem Rio Tinto w Szanghaju, oraz trzech jego chińskich współpracowników zostało zatrzymanych w lipcu 2009 roku. Oskarżeni są o kradzież tajemnic handlowych oraz o korupcję. Proces w części dotyczącej łapówek będzie jawny, część dotycząca tajemnic handlowych zostanie utajniona.

W zeszłym tygodniu Pekin odmówił dyplomatom australijskim wstępu na proces. Canberra wyraziła _ rozczarowanie _ decyzją władz ChRL.

ZOBACZ TAKŻE: Chińczycy jednak dogadali się z Rio TintoSprawa podejrzanego o szpiegostwo przemysłowe pracownika Rio Tinto wywołała tarcia pomiędzy Australią i Chinami w połowie zeszłego roku. Chińskie firmy chciały wówczas kupić więcej australijskich surowców jak ruda żelaza czy węgiel.

Chiny są największym partnerem handlowym Australii - ich wymiana w ubiegłym roku była warta 53 mld dolarów. Z Australii pochodzi 40 proc. importowanej przez Chiny rudy żelaza.

Jednak przypadek pracowników brytyjsko-australijskiej Rio Tinto położył się cieniem na negocjacjach dotyczących ceny rudy żelaza pomiędzy chińskimi hutami i trzema największymi firmami wydobywczymi na świecie: Rio Tinto, australijską BHP Billiton i brazylijską Vale.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Wskaźniki makroekonomiczne w Money.pl ]( http://www.money.pl/gospodarka/wskazniki/pkb/ )
* [ Notowania surowców na świecie ]( http://www.money.pl/gielda/surowce/ )
Tagi: rio, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz