Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rynek pracy w Małopolsce. Kto będzie miał trudności za znalezieniem pracy?

0
Podziel się:

Według badania w 2015 r. perspektywy podjęcia lub zmiany pracy będą najbardziej obiecujące dla spedytorów i logistyków oraz kierowców samochodów ciężarowych.

Rynek pracy w Małopolsce. Kto będzie miał trudności za znalezieniem pracy?
(Włodzimierz Wasyluk/Reporter)
bEKIePAl

Pracownicy z branży transportowej, usług finansowych, szefowie kuchni oraz pielęgniarki nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy w województwie małopolskim. Trudności napotkają nauczyciele, humaniści i niektórzy inżynierowie - wynika z _ Barometru zawodów _ opublikowanego przez WUP.

Jak wyjaśniła rzeczniczka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie Katarzyna Nyklewicz, _ Barometr zawodów _ jest ekspercką prognozą, pokazującą sytuację we wszystkich powiatach regionu w bieżącym roku. Badanie prowadzi od kilku lat Wojewódzki Urząd Pracy wspólnie z powiatowymi urzędami pracy z Małopolski.

_ - Mocną stroną badania jest to, że jego wynik to wypadkowa informacji dostępnych w powiatowych urzędach pracy, ale także informacji, które urzędnicy otrzymali podczas spotkań z pracodawcami, prywatnymi agencjami zatrudnienia oraz pozyskali z innych źródeł wiedzy o ofertach pracy, takich jak np. internet _ - zaznaczyła Nyklewicz.

bEKIePAn

Badanie wskazuje, w jakich zawodach będzie łatwiej (zawody deficytowe), a w jakich trudniej (zawody nadwyżkowe) znaleźć pracę w najbliższym czasie. Trzecią kategorią są zawody zrównoważone, w których panuje równowaga popytu i podaży.

Według badania w 2015 r. perspektywy podjęcia lub zmiany pracy będą najbardziej obiecujące dla wykwalifikowanych pracowników branży transportowej, takich jak spedytorzy i logistycy oraz kierowcy samochodów ciężarowych. Zdaniem WUP zapotrzebowanie rynku w niektórych częściach regionu jest tak duże, że pracodawcy gotowi są zatrudnić również młodych ludzi, bez większego doświadczenia zawodowego, ale chętnych do wykonywania takiej pracy.

Drugą dynamiczną branżą rozwijającą się w Małopolsce jest sektor usług finansowych. Poszukiwani są specjaliści ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych do pracy w centrach outsourcingowych w Krakowie i jego najbliższych okolicach. Samodzielni księgowi z odpowiednimi uprawnieniami oraz doświadczeniem zawodowym poszukiwani są w całym województwie. Zapotrzebowanie na takich specjalistów jest stabilne i nie zmienia się od kilku lat.

Poszukiwani będą także szefowie kuchni - wyspecjalizowani i doświadczeni kucharze, którzy są w stanie samodzielnie prowadzić placówki gastronomiczne.

bEKIePAt

W tym roku jako deficytowy zawód w wielu powiatach wskazano również pielęgniarki. Z powodu niskich wynagrodzeń zmniejsza się liczba chętnych do nauki tego zawodu oraz jego wykonywania, a wiele pielęgniarek wyjechało do lepiej płatnej pracy poza granicami kraju.

Wśród zawodów, których przedstawiciele będą mieli trudności za znalezieniem pracy będą prawdopodobnie, podobnie jak w roku ubiegłym: pedagodzy, nauczyciele nauczania początkowego, przedmiotów ogólnokształcących w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz nauczyciele przedszkoli. Na liście zawodów nadwyżkowych znajdują się również socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych, specjaliści administracji publicznej, politolodzy, historycy i filozofowie, geologowie, geografowie i geofizycy, inżynierowie chemicy i chemicy, inżynierowie inżynierii środowiska, inżynierowie rolnictwa i leśnictwa.

_ Wynika to między innymi z dużej podaży absolwentów tych kierunków w Małopolsce, której nie jest w stanie zrównoważyć popyt ze strony pracodawców _ - zaznaczyli autorzy badania.

Zbyt wielu absolwentów w stosunku do potrzeb w Małopolsce kończy także niektóre szkoły zawodowe. Dotyczy to takich zawodów jak: murarze, technicy budownictwa, technicy informatycy, specjaliści technologii żywności i żywienia, technicy mechanicy, czy też mechanicy maszyn i urządzeń.

bEKIePAu

Mało ofert pracy w porównaniu do liczby chętnych jest również w zawodach niewymagających wysokich kwalifikacji: portierów, woźnych i dozorców, sprzątaczek i pokojowych, kierowców samochodów osobowych, niewykwalifikowanych robotników budowlanych.

Według obserwacji WUP dużo więcej możliwości zatrudnienia niż pozostałe powiaty oferuje Kraków, jako największy rynek w regionie.

Stopa bezrobocia w województwie małopolskim na koniec listopada 2014 r. wynosiła 9,7 proc. Najniższe bezrobocie odnotowano w stolicy regionu, Krakowie - 5,2 proc. i w powiecie krakowskim - 8,1 proc. W pozostałych dwóch największych miastach regionu: Tarnowie i Nowym Sączu wynosi ono odpowiednio 9,3 proc. i 9,1 proc. Rejonami z najwyższym bezrobociem są powiaty dąbrowski (16,8 proc.), limanowski (15,7 proc.) oraz nowosądecki (14,5 proc.).

Czytaj więcej w Money.pl

bEKIePAv
bEKIePAO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)