Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agata Kołodziej
Agata Kołodziej
|

W Polsce brakuje rąk do pracy. Nie tylko Ukraińcy, ale Grecy i Hiszpanie mogliby nas ratować

611
Podziel się:

120 tys. etatów – tylu pracowników dziś w Polsce brakuje, a będzie jeszcze gorzej. Pracodawcy muszą się ratować ściąganiem ludzi z zagranicy. Najczęściej nasz rynek pracy zasilają Ukraińcy, ale pora, żeby pomyśleć też o pracownikach z innych krajów Unii Europejskiej, gdzie bezrobocie jest znacznie wyższe niż w Polsce.

W Polsce brakuje rąk do pracy. Nie tylko Ukraińcy, ale Grecy i Hiszpanie mogliby nas ratować
(Kzenon)

120 tys. etatów – tylu pracowników dziś w Polsce brakuje, a będzie jeszcze gorzej. Pracodawcy muszą się ratować ściąganiem ludzi z zagranicy. Najczęściej nasz rynek pracy zasilają Ukraińcy, ale pora, żeby pomyśleć też o pracownikach z innych krajów Unii Europejskiej, gdzie bezrobocie jest znacznie wyższe niż w Polsce.

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja na polskim rynku pracy zmieniła się o 180 stopni. Jeszcze niedawno mieliśmy problem ze zbyt wysokim bezrobociem. Dziś mamy problem z brakiem rąk do pracy.

Dane GUS pokazują, że już 120 tys. miejsc pracy jest nieobsadzonych. Pracodawcy nie mogą znaleźć odpowiednich kandydatów, a prawdopodobnie będzie jeszcze gorzej.

To dlatego coraz częściej sięgają po pracowników ze Wschodu, głównie z Ukrainy, co widać wyraźnie na polskich ulicach. Potwierdzają to dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, z których wynika, że przez pierwszych pięć miesięcy tego roku zarejestrowano niemal 735 tys. oświadczeń o zamiarze zatrudnienia Ukraińców. To o połowę więcej niż przed rokiem.

Polacy zdają już sobie nawet sprawę z tego, że rynek pracownika, choć korzystny dla nich, w pewnym momencie może stać się jednak niebezpieczny dla gospodarki. Gdzie więc szukać rąk do pracy, żeby łatać dziury w naszej gospodarce?

Z badania Work Service wynika, że większość Polaków uważa, że powinniśmy przede wszystkim przyciągać z powrotem Polaków będących obecnie na emigracji, twierdzi tak 73 proc. badanych.

Ponad jedna trzecia (32 proc.) zgadza się, że pracownicy ze Wschodu to dobry pomysł.

Zobacz również: polityk Nowoczesnej chce zakazu pracy dla studentów

Ale niemal tyle samo (30 proc.) uważa, że Polska powinna przyciągać pracowników z innych krajów Unii Europejskiej. Na pierwszy rzut oka to nie takie oczywiste. Przez lata Polacy przyzwyczaili się do myśli, że to my wyjeżdżamy na Zachód za chlebem. Niemiec czy Francuz miałby szukać lepszego życia w Polsce? Pewnie nie, ale Grek, Hiszpan czy Włoch – owszem.

- Z majowych danych Eurostatu wynika, że w Grecji, Hiszpanii czy Włoszech występuje obecnie największe bezrobocie w całej Unii Europejskiej, odpowiednio 22,5 proc., 17,7 proc. i 11,3 proc. Właśnie z tych kierunków moglibyśmy przyciągnąć kadry do dynamicznie rozwijającej się w naszym kraju branży BPO, która cały czas potrzebuje tysięcy nowych pracowników – uważa Andrzej Kubisiak z Work Service.

Problem na polskim rynku pracy może narastać również z powodu demografii.

- Najnowsze dane ONZ pokazują, że nasza populacja kurczy się w zastraszającym tempie – pod koniec wieku będzie nas blisko dwa razy mniej niż obecnie! Jeśli nie uda nam się poprawić aktywizacji zawodowej Polaków i przyciągnąć na rynek nowych osób to nasza gospodarka wyraźnie wyhamuje. Co ważne wielu Polaków już zdaje sobie z tego sprawę, bo jedynie 4 proc. z nich nie widzi potrzeby przyciągania dodatkowych pracowników do naszego kraju – komentuje Maciej Witucki, Prezes Zarządu Work Service S.A.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(611)
padlem ze smi...
4 lata temu
Ha ha ha juz widze jak opalajacy sie grek na socjalu prosto z plazy jedzie do polski tyrac za miske ryzu bo tyle jest warta polska wyplata
elvis 1978
4 lata temu
Ta Grek czy Hiszpan dostaje tys euro zasilku juz widze jak jedzie do polski tyrac u wielmoznego polskiego pracodawcy za 400e ha ha ha ha dobrze ze tego H iszpani nie czytaja bo by padli ze smiechu
Zuza
6 lat temu
Skończyło się głupie powiedzenie jak się nie podoba na twoje miejsce jest 10 chętnych Dobrze tak pracodawcom niech sami pracują za te grosze które oferują pracownikom
Franek
6 lat temu
Tak z Grecji przyjadą do obozów pracy w Polsce. Tu każdy ma dość niskich pensji i podlych warunków w pracy.
Tomek
6 lat temu
od pół roku szukam i nic - a mam parę ładnych lat praktyki i nie byle jakie kompetencje- tylko jak pada sakramentalne : a ile chcesz zarabiać ? ... to zaczyna się czkawka bo najwyżej 2000-2500 pln - za taki grosz to już tzw. uchodźcy i imigranci nie bardzo chcą pracować - a różne ankiety i sondaże pokazują średnią 4500-5000 - ciekawe kto wypisuje takie brednie, zacznijcie płacić jak w Europie to i ludzie do roboty się znajdą .....
...
Następna strona