Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rynek gazu w Wielkiej Brytanii. Rząd nie dołoży?

0
Podziel się:

Brytyjski rząd nie bierze pod uwagę możliwości wsparcia finansowego dla nowych magazynów gazu - poinformował wiceminister do spraw energii Michael Fallon.

Rynek gazu w Wielkiej Brytanii. Rząd nie dołoży?
(Christian Lagereek. Fahraeus/Dreamstime.com)

Ma to pozwolić na zaoszczędzenie nawet 750 mln funtów w perspektywie najbliższych 10 lat.

Pomimo tego, że w chwili obecnej pojemność brytyjskich magazynów gazu zaspokaja zaledwie 7 proc. rocznej konsumpcji surowca (równowartość 15-dniowej konsumpcji), rząd uznał, że rynek gazu w Wielkiej Brytanii funkcjonuje na tyle stabilnie, że dofinansowanie budowy nowych magazynów nie jest konieczne.

Według wyliczeń rządowych możliwości dostarczania gazu na rynek z własnego wydobycia oraz z importu dwukrotnie przekraczają roczną konsumpcję przy normalnej zimie. - _ Bezpieczeństwo dostaw potwierdza fakt, że nawet w kryzysowym okresie z marca tego roku, nie było konieczne ograniczanie dostaw dla odbiorców przemysłowych _ - powiedział Fallon.

Mowa o sytuacji z drugiej połowy marca, kiedy to na skutek niskich temperatur oraz awarii interkonektora łączącego Wielką Brytanię z Belgią, poziom zapasów gazu zgromadzonych w magazynach spadł do rekordowo niskiego poziomu, a ceny gazu na rynku osiągnęły rekordowy poziom 150 pensów za jednostkę termalną.

Wiceminister ds. energii podkreślił, że przy obecnych ramach prawnych nie ma żadnej gwarancji, że w przypadku ewentualnego kryzysu podażowego poziom zapasów w magazynach będzie wystarczający do zaopatrzenia rynku przez wymagany okres. _ Magazyny, w zależności od sytuacji rynkowej rotują zapasami i nie można opierać się na nich w sytuacji kryzysowej _ - stwierdził Fallon.

Zapewnił jednak, że rząd bardzo poważnie podchodzi do sytuacji na rynku gazu i stąd analizy, jakim poddano kwestię potencjalnego dofinansowania budowy nowych magazynów. _ - Koszty interwencji znacząco przekroczyłyby jednak potencjalne korzyści, co oznacza, że podatnicy dofinansowywaliby inwestycje, które duże spółki energetyczne mogą zrealizować samodzielnie _ - powiedział.

_ - Podaż gazu na światowych rynkach rośnie, podobnie jak wzrasta zakres możliwości importowych dodatkowych wolumenów gazu do Wielkiej Brytanii, jeśli takie będą potrzebne _ - dodał Michael Fallon.

W ostatnich dwóch latach w Wielkiej Brytanii oddano do użytku cztery magazyny gazu. Dwa kolejne są w trakcie budowy i mają zostać ukończone w 2014 roku. Po ich uruchomieniu pojemności magazynowe gazu w Wielkiej Brytanii zostaną podwojone w stosunku do wolumenów z roku 2000. Ponadto pozwolenia na budowę posiada 12 kolejnych projektów. Rozpoczęcie ich budowy uzależnione jest od decyzji inwestorów.

Niezadowolenia z decyzji rządu nie kryje koncern Centrica, który jest właścicielem największego magazynu gazu w Wielkiej Brytanii o pojemności 3,3 mld m sześc., zlokalizowanego w wyczerpanym złożu Rough pod dnem Morza Północnego. Spółka ma bowiem w planach budowę kolejnego dużego magazynu w innym wyczerpanym złożu - Baird.

Decyzja rządu spotkała się jednak z przychylną reakcją organizacji branżowej Energy UK. _ Wspieraliśmy prace rządu nad kwestią zapotrzebowania na nowe magazyny gazu i nie jest dla nas zaskoczeniem decyzja o braku wsparcia dla nowych projektów _ - powiedziała szefowa organizacji Angela Knight.

Jej zdaniem zapasy gazu w magazynach na terenie innych krajów Unii Europejskiej są wystarczające dla zaspokojenia nieprzewidzianego wzrostu popytu w Wielkiej Brytanii a istniejąca infrastruktura w postaci dwóch gazociągów łączących wyspę z Belgią i Holandią gwarantuje ich bezproblemowe dostarczenie na brytyjski rynek. Zapotrzebowanie może być z powodzeniem uzupełniane poprzez import drogą morską przez terminale LNG._ - Nie jest wykluczone, że kolejne zimy mogą stanowić pewne wyzwanie, ale możemy być spokojni o podaż gazu na rynku _ - powiedziała.

Czytaj więcej w Money.pl
Ekolodzy zmusili spółkę do zmiany planów Brytyjska spółka Cuadrilla Resources wycofała swój wniosek o przedłużenie koncesji poszukiwawczej w okolicach Balcombe w południowo-wschodniej Anglii. Wszystko przez ekologów.
Mieli pozyskiwać gaz, ale nic z tego nie będzie O niepowodzeniu dotychczasowych poszukiwań poinformował Orlen Upstream.
Sprzedaż prądu. Będzie mniejszy wybór Zgodnie ze zmianami dostawcy energii muszą m.in. ograniczyć liczbę oferowanych klientom taryf.
energetyka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)